čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
První hradba dolního města postavena r. 1265 v době dánské vlády. Opevnění zesíleno r. 1310. V 15. stol. postaveny některé flankovací věže a v 16. stol. dělostřelecký rondel. Bastionové opevnění přidáno na konci 17. a v 18. stol. V 19. stol. některé úseky hradeb zbořeny. Od roku 1997 památka UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Dělostřelecký rondel Tlustá Markéta (Paks Margareeta) z 16. stol.
© Pavel Semple 08/2018
Ochozy a věže některých částí opevnění dolního města, dnešního centra Tallinnu, jsou přístupné v návštěvních hodinách. V severozápadním úseku jsou přístupné věže Nunna, Sauna a Kuldjala. V severním cípu opevnění je přístupný dělostřelecký rondel Tlustá Markéta (Paks Margareeta). Dnes je v něm námořní muzeum. Ve východní části opevnění je přístupná věž Hellemani a přilehlý hradební ochoz. Vstup je v ulici Müürivahe Tänav. Další přístupný úsek je v jihozápadní části opevnění dolního města na kopci Toompea. Vstup je ve věži Neitsitorn. Hned vedle je další přístupná věž Kiek-in-de-kök.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 29.1. 2020

  historie

  První opevnění v prostoru dnešního města vzniklo někdy v 10. nebo 11. stol. V té době si Estonci na plochém kopci Toompea postavili hradiště. V létě 1219 byl Tallinn obsazen vojskem dánského krále Valdemara II. Král v té době nechal na kopci postavit hrad. V roce 1227 byl kopec obsazen řádem mečových bratří. Rytíři přistoupili k opevňování celého kopce, zároveň byl postaven první kamenný hrad. Do konce 13.

  Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a další), 29.1. 2020

  popis

  Na sobě navzájem nezávislá opevnění horního a dolního města měla protáhlý tvar s delšími osami ve směru sever-jih. Oválný tvar horního města byl dán tvarem plochého vrcholu kopce Toompea. Horní město se nachází jihozápadně od dolního města, dnešního centra Tallinnu. Opevnění obou měst se setkala na východní straně kopce. Dominantní roli tu dnes hraje opevnění dolního města. To totiž stoupá od

  Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule, online Wikipedia a další)., 29.1. 2020


  Vložit do oblíbených
  Estonsko,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14662
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: brána, opevnění
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14662
  Uveřejněno: 29.1.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama