katedrála Panny Marie

Toomkirik, Tallinn
Pravděpodobně nejstarší dřevěný kostel v Estonsku z r. 1219. Kamenná katedrála dokončena r. 1240. Přestavěna v průběhu 14. a na začátku 15. stol. V roce 1684 vyhořela, poté opravena. V letech 1778-1779 postavena věž. Dnes hlavní katedrála estonské luteránské církve.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2017

Graficke pismenko První dřevěný kostel byl na kopci Toompea postaven krátce po dánském záboru Estonska v roce 1219. V roce 1227 byl kopec obsazen řádem mečových bratří. Rytíři přistoupili k opevňování celého kopce a k výstavbě prvního kamenného hradu. V rámci této stavební aktivity začali dominikáni stavět kamennou katedrálu. Ta je poprvé zmiňována v roce 1233, kdy na kopci Toompea došlo k ozbrojenému střetu mezi řádovými bratry a jejich odpůrci. Tento boj se přesunul z ulic do rozestavěné katedrály. Ta je zmiňována v dopise poslaném do Říma. Řádoví bratři v něm žádají papeže o opětovné posvěcení stavby po jejím znesvěcení. Stavba pak byla ...
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a další), 5.2. 2020

  popis

  Katedrála může být nejstarším kostelem v Estonsku. Původně jednolodní stavba byla po úpravách ve 14. a 15. stol. přestavěna na trojlodní. Boční lodě jsou od té hlavní odděleny dvěma trojicemi čtvercových pilířů z 2. pol. 14. stol. Na nich spočívají křížové klenby. Na jižní straně má katedrála přistavěny boční kaple a dva vstupní vestibuly. Presbytář má polygonální závěr. Západní barokní věž pochází z let 1778-1779. Korouhev na věži nese

  Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a další), 5.2. 2020


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Estonsko,
  OOO