kostel sv. Mikuláše

Niguliste kirik, Tallinn
Kostel založen kolem r. 1230 vestfálskými obchodníky. Dnešní podobu získal v letech 1405-1420. Od r. 1561 v rukou luteránské církve. Dne 9. března 1944 zasažen během ruského bombardování Tallinnu. Opravy dokončeny v roce 1984. Nyní muzeum středověkého umění a koncertní sál.
Hlavní obrázek místa
Vstup na severní straně kostela.
© Pavel Semple 08/2018

Graficke pismenko Kostel sv. Mikuláše (Niguliste kirik) je zasvěcen patronu mořeplavců. Byl založen někdy kolem roku 1230 vestfálskými obchodníky, kteří přišli do Tallinnu z ostrova Gotlandu. Jeho výstavba byla dokončena kolem roku 1275. Původně šlo o opevněný kostel se střílnami a opevněným vstupem. Teprve od roku 1310 byl chráněn městskou hradbou. Dnešní podobu získal při rekonstrukci v letech 1405-1420, kdy byly odstraněny jeho obranné prvky. Centrální loď byla zvýšena, čímž kostel získal podobu baziliky. Zároveň byl postaven současný široký presbytář s chórovým ochozem. Kostelní věž byla zvýšena v roce 1515. V letech 1523 a 1524 byla vnitřní výzdoba kostela ...
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a www.medievalheritage.eu), 11.2. 2020

  popis

  Kostel je orientovaná trojlodní gotická bazilika. Trojlodí volně pokračuje do stejně vysokého a širokého presbytáře s chórovým ochozem a polygonálním závěrem. V důsledku toho je interiér kostela jeden veliký prostor bez triumfálního oblouku, přerušený pouze čtverhrannými pilíři mezi jednotlivými loděmi. Křížové klenby v kostele jsou moderní náhradou těch původních, zničených při bombardování v roce 1944. Původní je jedině klenba v chórovém

  Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a www.medievalheritage.eu), 11.2. 2020


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Estonsko,