Původně sedm gotických domů. V letech 1697–1698 stavba nového paláce v barokním stylu. Přízemí a mezanin spojeny devatenácti pilastry. Dům brabantských vévodů je nazvaný podle devatenácti bust vévodů z Brabantu, které vévodí jeho průčelí.
Hlavní obrázek místa
Dům vévodů Brabantských v Bruselu
© Pavel Vítek 09/2017
Graficke pismenko Náměstí Grande Place v Bruselu je historickým jádrem města. Jeho rozměry jsou 68 x 110 metrů. Je obklopeno výstavnými historickými budovami. Je to prý nejkrásnější náměstí v Evropě. Dominantou náměstí je gotická radnice z 15. století s 96 m vysokou věží. Další významnou budovou je Královský dům (Maison du Roi) a Dům vévodů z Brabantu, který majestátně zabírá celou východní stranu náměstí. Grande Place se nachází v centru Bruselu.
Pavel Vítek, 22.8. 2019

  historie

  Na místě současného paláce stálo původně sedm gotických domů, které byly ve vlastnictví města Brusel. Po bombardování Bruselu francouzskými jednotkami, kterému velel maršál Villeroy v srpnu 1695, je v zuboženém stavu město prodalo, aby mohlo financovat opravu poničené radnice. Na místě těchto sedmi domů proběhla v letech 1697 – 1698 stavba nového paláce pod vedením architekta Guillaume de Bruyna. Stavba již probíhala v barokním stylu. První

  Pavel Vítek, 23.8. 2019

  popis

  Dům brabantských vévodů je nazván nikoli podle svých majitelů, ale podle devatenácti bust, které vévodí jeho průčelí. Dům je postaven z kamene. Zakončen je klenutým štítem a přístřeškem s balustrádou ve stylu architekta Andrea Palladia. Fasáda je asymetrická, protože pochází z lichého počtu domů. Přízemí a mezanin jsou spojeny devatenácti pilastry, na nichž jsou umístěny busty devatenácti vévodů z Brabantska.
  Pavel Vítek, 22.8. 2019
  ostatní
  palác, dům
  zachovalý
  volně přístupno
  Belgie