
Jméno Ballyderown pochází z irského Baile idir dhá abhainn (místo mezi dvěma řekami). Z celého hradu dnes stojí již jen dvoupatrový, původně plochostropý obdélný palác o délce 18,7 m a šířce 12,8 m. Delší strana paláce je orientována přibližně ve směru sever-jih. Tento druh paláce je dnes v irské hradní literatuře označován jako sálový dům (hall house). V prvním patře byla totiž velká obytná místnost, považovaná za velký sál. Tato místnost ale s velkou pravděpodobností sloužila soukromým účelům rodiny majitele hradu. Velký sál, který by plnil veřejnou roli, mohl stát někde venku u obvodové hradby. Palác byl ústřední stavbou hradu, podle české terminologie by tak šlo o hrad, kde je palác hlavní obrannou a obytnou stavbou. Vstup byl v zaniklé jihovýchodní části, možná podobně jako na hradě Grenan (hrabství Kilkenny) přímo v přízemí. V jihovýchodním rohu přízemí byl vstup na schodiště v síle jižní zdi. Toto schodiště… číst dále
Za pravděpodobného zakladatele hradu je považován normanský rod de Cauntetonů, důležitých držitelů pozemků v severovýchodní části hrabství Cork. Robert de Caunteton získal zdejší území někdy po roce 1180. Hrad je poprvé zmiňován teprve v polovině 14. stol. Zachovalé architektonické detaily umožňují spekulativní dataci do přelomu 12. a 13. stol. Maurice de Caunteton je uváděn jako majitel místních pozemků v roce 1310. Hrad ale není zmiňován. Jeho syn David byl zavražděn v roce 1341. Právě při vyšetřování jeho smrti v následujícím roce je zmiňován mezi jeho majetky také hrad Ballyderown. Do své smrti v roce 1365 byla majitelkou panství Davidova dcera Alžběta. De Cauntetoni, později Condoni, hrad drželi do 2. pol. 16. stol. Patrik Condon o něj přišel po své účasti na Desmondských rebeliích (1569–1573 a 1579–1583). Do konce 17. stol. jej pak držel rod Fleetwoodů. Na konci tohoto století byl v rukou Štepána Moore z Clonmelu. Jeho… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.