Kuňja-Urgenč je na místě dřívějšího města Ürgenç. Vzácné stavby budované mezi 11. a 16. stoletím. V 16. stol. město opuštěno. Správní centrum přeneseno do města Chiva. Od r. 2005 součást světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Archeologický areál Kuňja-Urgenč v Turkmenistanu.
Mešita
© Pavel Vítek 09/2010
Archeologický areál Kuňja-Urgenč se nachází u města Köneürgenç v provincii Daşoguz Region v Turkmenistánu. Nachází se 16 km západně od hranic s Uzbekistánem a 540 km severně od hlavního města Turkmenistánu Ašchabadu.
Pavel Vítek, 8.10. 2021
popis

V archeologickém areálu Kuňja-Urgenč se nachází celá řada staveb. Jde např. o Turabek Khanum Mausoleum, největší a nejpůsobivější z dochovaných památek. Dále Kutlug Timur Minaret. Výška minaretu je 60 metrů s průměrem 12 metrů na základně a 2 metry nahoře. Také Seyit Ahmet Mausoleum, kde je vstup povolen jen po vyzutí bot. A vidět můžeme Sultan Tekesh Mausoleum nebo Mausoleum of Fakhr ad-Din Razi, mešitu, bránu karavanserailu a další. V roce 2005 se díky nim stala Kuňja-Urgenč součástí světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://czwiki.cz/Lexikon/Ku%C5%88ja-Urgen%C4%8D, 8.10. 2021

historie

Kuňja-Urgenč se nachází na místě dřívějšího města Ürgenç, hlavního města starobylého Chórezemu, součásti Achaimenovské říše. Území dřívějšího Ürgençu je bohaté památkami, především stavbami, které zde byly budovány mezi 11. a 16. stoletím, mimo jiné mešita, městské brány, pevnosti, mauzolea a minaret. V r. 1221 bylo poničeno při nájezdu Čingischána. Ve 14. století je město popsáno jako „největší, nejkrásnější a nejdůležitější město Turků“. Do konce 16. století bylo město opuštěno, od té doby zůstaly budovy nepoužívané. Správní centrum Chórezmu se přesunulo do nedalekého města Chiva.

Pavel Vítek – zdroj: https://czwiki.cz/Lexikon/Ku%C5%88ja-Urgen%C4%8D, 8.10. 2021

Turkmenistán,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15998
Typ místa: hradiště
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama