Kuňja-Urgenč je na místě dřívějšího města Ürgenç. Vzácné stavby budované mezi 11. a 16. stoletím. V 16. stol. město opuštěno. Správní centrum přeneseno do města Chiva. Od r. 2005 součást světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Archeologický areál Kuňja-Urgenč v Turkmenistanu.
Mešita
© Pavel Vítek 09/2010
Archeologický areál Kuňja-Urgenč se nachází u města Köneürgenç v provincii Daşoguz Region v Turkmenistánu. Nachází se 16 km západně od hranic s Uzbekistánem a 540 km severně od hlavního města Turkmenistánu Ašchabadu.
Pavel Vítek, 8.10. 2021
popis

V archeologickém areálu Kuňja-Urgenč se nachází celá řada staveb. Jde např. o Turabek Khanum Mausoleum, největší a nejpůsobivější z dochovaných památek. Dále Kutlug Timur Minaret. Výška minaretu je 60 metrů s průměrem 12 metrů na základně a 2 metry nahoře. Také Seyit Ahmet Mausoleum, kde je vstup povolen jen po vyzutí bot. A vidět můžeme Sultan Tekesh Mausoleum nebo Mausoleum of Fakhr ad-Din Razi, mešitu, bránu karavanserailu a další. V roce 2005 se díky nim stala Kuňja-Urgenč součástí světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://czwiki.cz/Lexikon/Ku%C5%88ja-Urgen%C4%8D, 8.10. 2021

historie

Kuňja-Urgenč se nachází na místě dřívějšího města Ürgenç, hlavního města starobylého Chórezemu, součásti Achaimenovské říše. Území dřívějšího Ürgençu je bohaté památkami, především stavbami, které zde byly budovány mezi 11. a 16. stoletím, mimo jiné mešita, městské brány, pevnosti, mauzolea a minaret. V r. 1221 bylo poničeno při nájezdu Čingischána. Ve 14. století je město popsáno jako „největší, nejkrásnější a nejdůležitější město Turků“. Do konce 16. století bylo město opuštěno, od té doby zůstaly budovy nepoužívané. Správní centrum Chórezmu se přesunulo do nedalekého města Chiva.

Pavel Vítek – zdroj: https://czwiki.cz/Lexikon/Ku%C5%88ja-Urgen%C4%8D, 8.10. 2021

Komentáře

Turkmenistán,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15998
Typ místa: hradiště
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama