Kuňja-Urgenč je na místě dřívějšího města Ürgenç. Vzácné stavby budované mezi 11. a 16. stoletím. V 16. stol. město opuštěno. Správní centrum přeneseno do města Chiva. Od r. 2005 součást světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Archeologický areál Kuňja-Urgenč v Turkmenistanu.
Mešita
© Pavel Vítek 09/2010
Archeologický areál Kuňja-Urgenč se nachází u města Köneürgenç v provincii Daşoguz Region v Turkmenistánu. Nachází se 16 km západně od hranic s Uzbekistánem a 540 km severně od hlavního města Turkmenistánu Ašchabadu.
Pavel Vítek, 8.10. 2021
popis

V archeologickém areálu Kuňja-Urgenč se nachází celá řada staveb. Jde např. o Turabek Khanum Mausoleum, největší a nejpůsobivější z dochovaných památek. Dále Kutlug Timur Minaret. Výška minaretu je 60 metrů s průměrem 12 metrů na základně a 2 metry nahoře. Také Seyit Ahmet Mausoleum, kde je vstup povolen jen po vyzutí bot. A vidět můžeme Sultan Tekesh Mausoleum nebo Mausoleum of Fakhr ad-Din Razi, mešitu, bránu karavanserailu a další. V roce 2005 se díky nim stala Kuňja-Urgenč součástí světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://czwiki.cz/Lexikon/Ku%C5%88ja-Urgen%C4%8D, 8.10. 2021

historie

Kuňja-Urgenč se nachází na místě dřívějšího města Ürgenç, hlavního města starobylého Chórezemu, součásti Achaimenovské říše. Území dřívějšího Ürgençu je bohaté památkami, především stavbami, které zde byly budovány mezi 11. a 16. stoletím, mimo jiné mešita, městské brány, pevnosti, mauzolea a minaret. V r. 1221 bylo poničeno při nájezdu Čingischána. Ve 14. století je město popsáno jako „největší, nejkrásnější a nejdůležitější město Turků“. Do konce 16. století bylo město opuštěno, od té doby zůstaly budovy nepoužívané. Správní centrum Chórezmu se přesunulo do nedalekého města Chiva.

Pavel Vítek – zdroj: https://czwiki.cz/Lexikon/Ku%C5%88ja-Urgen%C4%8D, 8.10. 2021

Turkmenistán,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15998
Typ místa: hradiště
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama