Hrad postaven na přelomu 12. a 13. stol. Poprvé zmiňován roku 1342. Majetek Condonů do 2. pol. 16. stol, poté Fleetwoodů do konce 17. stol. Do začátku 20. stol. v držení vikomtů z Mountcashellu. Dnes v areálu zemědělského výzkumného ústavu.
Hlavní obrázek místa
Palác od severu.
© Pavel Semple, 10/2016
Zřícenina hradu Ballyderown stojí v severovýchodní části hrabství Cork u řeky Araglin, poblíž jejího soutoku s řekou Blackwater. Přibližně 2 km západně od hradu je dálnice M8 z Dublinu do Corku. Z ní je možno sjet do vesnice Kilworth, která je 2 km severozápadně od hradu. Silnice R667 pak vede ke křižovatce se silnicí R666 u hradu. Hrad stojí na okraji vyvýšeného terénu nad řekou a nad silnicí R666. Nachází se v areálu zemědělského výzkumného ústavu. Brána do ústavu je otevřená i o víkendech. V pracovní době je ale záhodno požádat o povolení ke vstupu. Silnice R666 vede dál údolím řeky Blackwater na východ ke zřícenině hradu Mocollop a k zámku Lismore.
Pavel Semple, 4.11. 2017
popis

Jméno Ballyderown pochází z irského Baile idir dhá abhainn (místo mezi dvěma řekami). Z celého hradu dnes stojí již jen dvoupatrový, původně plochostropý obdélný palác o délce 18,7 m a šířce 12,8 m. Delší strana paláce je orientována přibližně ve směru sever-jih. Tento druh paláce je dnes v irské hradní literatuře označován jako sálový dům (hall house). V prvním patře byla totiž velká obytná místnost, považovaná za velký sál. Tato místnost ale s velkou pravděpodobností sloužila soukromým účelům rodiny majitele hradu. Velký sál, který by plnil veřejnou roli, mohl stát někde venku u obvodové hradby. Palác byl ústřední stavbou hradu, podle české terminologie by tak šlo o hrad, kde je palác hlavní obrannou a obytnou stavbou. Vstup byl v zaniklé jihovýchodní části, možná podobně jako na hradě Grenan (hrabství Kilkenny) přímo v přízemí. V jihovýchodním rohu přízemí byl vstup na schodiště v síle jižní zdi. Toto schodiště…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (Tadhg O’Keeffe, An Early Anglo-Norman Castle at Ballyderown, county Cork, http://www.academia.edu/4993513/Ballyderown_Castle), 4.11. 2017

historie

Za pravděpodobného zakladatele hradu je považován normanský rod de Cauntetonů, důležitých držitelů pozemků v severovýchodní části hrabství Cork. Robert de Caunteton získal zdejší území někdy po roce 1180. Hrad je poprvé zmiňován teprve v polovině 14. stol. Zachovalé architektonické detaily umožňují spekulativní dataci do přelomu 12. a 13. stol. Maurice de Caunteton je uváděn jako majitel místních pozemků v roce 1310. Hrad ale není zmiňován. Jeho syn David byl zavražděn v roce 1341. Právě při vyšetřování jeho smrti v následujícím roce je zmiňován mezi jeho majetky také hrad Ballyderown. Do své smrti v roce 1365 byla majitelkou panství Davidova dcera Alžběta. De Cauntetoni, později Condoni, hrad drželi do 2. pol. 16. stol. Patrik Condon o něj přišel po své účasti na Desmondských rebeliích (1569–1573 a 1579–1583). Do konce 17. stol. jej pak držel rod Fleetwoodů. Na konci tohoto století byl v rukou Štepána Moore z Clonmelu. Jeho…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (Tadhg O’Keeffe, An Early Anglo-Norman Castle at Ballyderown, county Cork, http://www.academia.edu/4993513/Ballyderown_Castle), 4.11. 2017

Irsko,

Místa v okolí

 Barrymore
 Mocollop
 Glanworth
Základní informace místa
ID místa: 13706
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama