Z pohádky do pohádky a zpět za krásami Pernštejna na Českomoravskou vrchovinu

Pokud jste fanoušky pohádek, a to nejenom o Vánocích, na hradě Pernštejn se budete procházet z pohádky do pohádky. Zde na hradě se totiž pohádek točilo hned několik, to však není jedinou dominantou hradu, přesvědčí vás o tom tento článek.

Autor:Zdroj: Pudelek / CC BY-SA 4.0

Historie hradu Pernštejn

Hrad byl založen pány z Medlova mezi lety 1270 a 1285.Tento velice zachovalý hrad poté sloužil pánům z Pernštejna. Jeho původní podoba se dnes již ztrácí po několika přestavbách se snahou přeměnit hrad na renesanční sídlo. Znalcům historie neunikne, jak postupně tato změna probíhala. V prostorách hradu nejednou uvidíte původní základy, které jsou nyní pouze další stěnou z mnoha místností. Hrad se postupně mění na pozdně gotickou pevnost, renesanční palác, barokní, rokokovou residenci až po podobu romantismu 19. století, ve které ji můžete vidět dodnes.

V prostorách hradu můžete mimo zachovalé interiéry společenských místností obdivovat i středověkou kuchyň, dále prostory hradní knihovny a také vyhlídku s výhledem do okolní přírody.

Slavné momenty

Na úvod je nutné zmínit, že tento hrad nikdy nebyl dobyt. I proto patří Pernštejn k jedné z nejlépe dochovaných památek u nás. Není proto divu, že se hodil do krámu i filmařům. Pokud tedy zavítáte na hrad Pernštejn, milé průvodkyně Vám představí místnosti, kde se natáčely oblíbené pohádky. V roce 1977 se zde mimo dva ostatní zámky natáčela pohádka Jak se budí princezny, která přepracovává příběh o šípkové růžence. Dále si hrad můžete pamatovat ze Tří Mušketýrů nebo také Princezna na hrášku, kde můžete vidět výhledy, tak jako královna ve filmu. Celkově se hrad objevil ve zhruba padesáti filmech a seriálech z celého světa.

Autor: Zdroj: Nxr-at / CC BY-SA 4.0

Hradní zahrada

Součástí hradu se na přelomu 18. a 19 století v barokním stylu stal vybudovaný park a lesopark spolu se zahradou, které se však bohužel v roce 1945 po připadnutí hradu státu, staly nepřístupné veřejnosti a postupně chátraly a zarůstaly plevelem. Naštěstí se na to nemohli dívat památkáři, kteří se dva roky zpět v roce 2017 pustili do revitalizace za pomoci dotací z Evropské unie.  Ta zahrnuje nejen park , lesopark, ale i renovaci architektonických prvků, cesty, schodiště i fontány. Těšit se budeme moci na komentované prohlídky, ale také na možnost individuálního prohlížení prostor včetně vybudované klidové zóny. Možnost návštěvy nebude odepřena ani pro návštěvníky s omezenou mobilitou.

Všechny cesty vedou na Pernštejn

Samozřejmě ne úplně – řeč je o naučných stezkách, které vznikly kolem hradu za iniciace sousedních měst  včele s městysem Nedvědice. Okolí Pernštejna je sdruženo do Mikroregionu Pernštejn a nabízí 3 naučné trasy po okolí vedoucí na hrad Pernštejn.

Nejkratší trasou se z Nedvědice vydáte na hrad a zpět. V náročnější variantě se zastavíte ještě v obci Smrček a při nejobsáhlejší trase zavítáte navíc do obcí Sejřek, Doubravník a Černvín.

Autor: Šárka Sedláková

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat