Chcete-li se šťastně vdát, navštivte dřevěný kostel na vrcholu Prašivé

K přečtení dnešního článku vybízím především nezadaná děvčata a dámy, hledající muže svého srdce. Třeba budou pro ně následující řádky inspirací a jednou mi za ně poděkují. Záruku na případné vrácení pánů ovšem nedávám.

Zdroj: Czesil / CC BY-SA 3.0

Začněme hezky po pořádku. Místo, o kterém bude dnes řeč, se nachází v nádherné krajinné oblasti Beskyd, v okrese Frýdek-Místek, u obce Vyšní Lhoty, v nadmořské výšce 707 metrů. Od prastarých dob, kdy do místních lesů vyháněli lidi s prašivinou, se tomuto místu říká „Prašivá“.

Zdroj: Kankovaa / CC BY-SA 4.0

Kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé

Legenda vypráví, že...

Právě zde, do těchto míst, se v roce 1640 vydal na lov frýdecký hrabě Jiří Oppersdorf se svou družinou. Lov nebyl moc úspěšný, tak se jeho doprovod rozdělil a každý se vydal svým směrem. Lovecké srdce hraběte poskočilo radostí, když spatřil statného jelena.  Ihned se jal svou kořist pronásledovat do hlubokého lesa, rozhodnut se jej ulovit stůj co stůj. Nebylo to vůbec snadné. Jelen se mu ztrácel v hustém houští, ale hrabě to nevzdával. Už se začínalo šeřit, když ze zbraně hraběte Jiřího vyšla rána. Mířená byla dobře, přesto k usmrcení silného zvířete nestačila. Postřelený živočich se okamžitě otočil proti střelci a ten poznal, že je zle. Strachy se přikrčil ke statnému stromu. Raněné zvíře zaútočilo proti němu a jeho paroží se zabodlo do stromu. A mezi ním zůstal zaklíněný i těžce zraněný hrabě.  Tři dny a tři noci jej jeho družina hledala, ale nakonec se jim to podařilo. Z vděčnosti Bohu, že to utrpění přežil, nechal hrabě, ještě téhož roku, postavit na tomto místě malý dřevěný kostelík, který byl o 33 let později zasvěcen sv. Antonínu Paduánskému, jenž byl mj. i patronem manželství.  Jde o jednoho z nejproslulejších svatých, uznávaného po celém světě. Jeho sochu i s Ježíškem najdeme i přímo na Karlově mostě v Praze, jako deváté pravostranné sousoší směrem od Staroměstské věže.

Zdroj: Jan Václav Spitzer / Commons.wikimedia.org

"Stejně jako kořen živí strom, tak pokora živí duši" (sv. Antonín Paduánský)

Asi někdy v těchto dobách se začala krajem šířit pověst, o níž jsem se dočetla v knize Dřevěné kostely a kaple Moravy a Slezska od pana Jaromíra Poláška. Dívka nebo žena, která se chce do roka a do dne šťastně vdát, musí v den sv. Antonína, 13. 6., vyšlapat na samotný strmý vrchol Prašivé, a to pěšky a bosa. Rovněž u oltářního obrazu se pomodlit. Zkoumala jsem, jakou dálku musí ženy ujít, aby získaly ženicha. Údajně to má prý být z některé z okolních dědin, což je tak kolem 3 až 5 km. Tak je to na vás, milé dámy, zda to některá vyzkoušíte. V případě úspěchu nám určitě dejte vědět, třeba se pak nás tam sejde víc.

Historie vypráví, že…

Krátce po vypuknutí II. světové války, se toto místo dostalo za prostor tzv. Ochranné smlouvy, kterou vyjednali Adolf Hitler s Jozefem Tisem, a která udávala hranice tehdejšího Protektorátu. Čechům toto území již nepatřilo a měli zde vstup zakázán. Těsně před osvobozením, přesně 4. května 1945, zasáhly kostel dva ničivé granáty. Vážně poškozen zůstal vchod a střecha. Svatostánek byl ale brzy znovu uveden do původního stavu, jen věžička, která byla před zničením dřevěná a cibulového tvaru, byla vyměněna za plechovou a jehlanovou. Ve věži přibyl v 19. století zvon o průměru 36 cm, nový oltář s obrazem sv. Antonína a varhany.  

I dnes je památný kostelík hojně navštěvován hlavně ve svátek jeho patrona. Mimořádný pro něj bude i letošní rok, kdy Kostel sv. Antonína Paduánského, oslaví kulaté narozeniny. Třistaosmdesáté.

Autor: Tereza Marková

 

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence