Utíkáme od lidí a izolujeme se od koronaviru, co ale dělat s dětmi? Je nejlepší čas vyrazit na výlet.

Děti mají nucené prázdniny a hledáme co s nimi budeme dělat. Nakládku úkolů již mají už částečně hotovou a je potřeba je řádně vyvenčit. Hezký výlet je například na rozlehlou zříceninu hradu jako je hrad Blansko u Ústí nad Labem. A můžete si vzít i buřtíky na netradiční oběd.

Zřícenina hradu Blansko
Zřícenina hradu Blansko
Autor:© jiří Čížek 09/2019

Pár slov o hradu Blansko

Zříceninu hradu Blansko je možné nalézt na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 545 m severovýchodně od Ústí nad Labem. Klub turistů zde zřídil vyhlídkové místo, ze kterého se můžete pokochat úžasným pohledem na jih a jihozápad do údolí Ryjického potoka. Hradní areál je udržován od náletů a jsou zde i místa ke zkoumání. Pokud máte menší děti, můžete s nimi na takovýchto místech hledat lízátka, která na takových starých hradech určitě rostou. To je u nás vždy dobrá motivace a kopec ani není vnímán :-)

V popisu videa je nsprávně Mírov, má zde být Mírkov

Trocha nudné historie.

Zříceniny hradu posteveného kolem roku 1400 pány z Lungvic. 1402 hrad dobyt. Do počátku 17. století hrad využíván jen jako vězení, po připojení k děčínskému panství byl opuštěn a rychle chátral. Byl vystaven na holé skále synem Jana z Vartenberka Václavem z Vartenberka, který jako jediný ze synů nedostal žádné sídlo a po otci zdědil “pouze“ statky a vesnice. Nechal si tedy postavit hrad Blansko. Už v roce 1402 byl hrad dobyt vojskem krále Václava IV, ale dlouho dobyt nezůstal. Ještě v ten stejný rok získal Václav z Vartenberka hrad zpět a vládnul na něm, až do roku 1407 kdy zemřel. Poté hrad vlastnili další majitelé a na počátku 21. století získala hrad obec Ryjice, která o zříceninu hradu v dnešních dobách pečuje.

Autor: © Marek Reimann, 07/2012

Kudy na zříceninu hradu Blansko

Pokud máte auto, je cesta jednoduchá. Můžete dojet na odbočku ku hradu a tam nechat auto u cesty. Po cestě se můžete zastavit v obci Mírkov, kde se dá navštívit místní farma a podívat se s dětmi na zvířata. Od odbočky je to na zříceninu hradu Blansko do mírného kopce asi 1 km. Procházka je vhodná pro menší děti. Po cestě je možné také nasbírat moudra o včelách.

Opečte si buřtík nebo se kochejte výhledem

Autor: © 1999 Vlky

Kromě úžasného výhledu, který se vám naskytne při výstupu na hrad Blansko, si můžete na hradě s dětmi i opéct buřtíky a rozdělat ohýnek zahrát na obrácenou schovávanou a je zde místo i na jiné zábavné aktivity. Před odchodem z hradního areálu nezapomeňte po sobě uklidit a nechat tak místo pro další návštěvníky hezké, uklizené.

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat