Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

Vyhlídka ponorka
Vyhlídka ponorka
© Jiří Čížek 1007/2020

Nehledejte pod tímto článkem žádnou obrovskou senzaci, zavedeme Vás jen na místo o kterém jste neměli zdání, že existuje a pokud se budete toulat kolem Kamenice, tak tohle je tip na krásný výlet na 3 hodiny, ale bez kočárku.

Nedaleko České Kamenice můžete objevit magické místo tajné přírodní kazatelny s andělem smrti, oltářem a křížovou cestou. Než ovšem dojdeme až na místo půjdeme malebnou krajinou s pískovcovými útvary a cestami s jemným pískem a i drsnými čedičovými vrcholy.

Po příjezdu do České Kamenice, dojeďte na parkoviště u hřiště, kde si nechte auto a vydejte se hned první silnicí kolem posledních domů cestou vzhůru do kopce až se napojíte na modrou turistickou cestu. Minete poslední dům seniorů a už se budete nacházet v bukovém lese. Jděte po modré turistické a po cestě a minete dvě jabloně, ta

Schody k Bratským oltářům
Schody k Bratským oltářům
© Jiří Čížek 1007/2020
druhá má jedinečně chutná křupavá jablíčka, dále uvidíte místo s betonovým monolitem a s letopočtem 1720-1884. Jistě si budete chvíli hádat co to mohlo být? Vpadá to jako sloup k lanovce nebo podpěra mostu, ale nebudeme Vás napínat a prozradíme. Nejedná se o nic jiného než o pomník bývalého německého střeleckého spolku, který je ve tvaru hledí a mušky.

Pokračujte stále po modré až se cesta zúží na pěšinku, kterou vystoupáte až  k odbočce na vyhlídku Jehla. Zde se vydáte po krátkém čedičovém schodišti lemovaném kovovým zábradlím až se před Vámi otevře nádherný výhled na Českou Kamenici, Kamenický Šenov, zalesněné kopce Lužických hor a další místa. 

Skalní vyhlídka Jehla
Skalní vyhlídka Jehla
© Jiří Čížek

Až se dost vynadíváte pokračujte k místu odbočky a dále po modré až k místu, kde se napojíte na žlutou. Po té se vydejte jen pár desítek metrů k Bratskému Oltáři. U informační cedule uvidíte schodiště kamsi dolů do strže mezi pískovcovými skalami, které střeží replika sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského. Místo je opředeno zvěstmi o tajných mších katolíků v letech 1515–1614, kdy zdejší panství vlastnily protestantské vrchnosti a naopak tajných evangelických bohoslužbách po Bílé hoře. Tyto pověsti jsou však doloženy až z první poloviny 19. století.

© Jiří Čížek 1007/2020

Bratrský oltář
Přesné datum a příčina vzniku nejsou známy. Podle lisové tradice prý na plošinu na severovýchodním svahu Jehly přicházeli v 16.-17. století katolíci ze širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tejně navštěvovali evangelíci. Je také možné, že Bratrský oltář souvisel s činností náboženského bratrstava (Brüdeschaft) z České Kamenice v letech 1665-1783. Jisté je, že areál sloužil v 19. století jako poutní místo, kam v létě přicházeli věřící z okolních farností.

Vyhlídka ponorka
Vyhlídka ponorka
© Jiří Čížek 1007/2020

Po návštěvě tohoto místa Vás čeká příjemná cesta po žluté turistické s pískovými cestičkami a skalními útvary.  Nejříve objevíte skalní kapličku, a hned poté dojdete na vyhlídku Tell-Plate. Budete okouzlení samotným místem. Když se vynadíváte a prozkoumáte místo čeká Vás po pár desítkách metrů ještě zajímavější vyhlídka Ponorka. Tu tvoří trojice pískovcových skalních věží, které jsou přístupné po vytesaných schodech a vzájemně propojených můstky se zábradlím. Z nejvyšší skály se stožárem a lavičkou je pěkný výhled na Jehlu, Zámecký vrch s hradem Kamenice a město.

Vhlídka žába
Vhlídka žába
© Jiří Čížek 1007/2020

Odtud už půjdete převážně z kopce dolů. Asi 100 m západně od skalní vyhlídky "Ponorka" se nachází pískovcová skála "Žába" s menší vyhlídkovou plošinkou. Výhled z ní je však méně rozsáhlý, než z Ponorky. Pak půjdete stále po žluté až minete rybník a koupaliště a ocitnte se na parkovišti u hřiště. 

Parkoviště u hřiště
Parkoviště u hřiště
© Jiří Čížek 1007/2020

Ceková délka trasy je něco kolem 3km. I když je na začátku stoupání, tak většina cesty je z kopce. Našemu nejmenšímu členu výpravy byly čerstvě 4 roky a díky všem vjemům kolem je bez potíží uťapala.

Výškový profil trasy
Výškový profil trasy
© Seznam.cz

 

 

Galerie