Úchvatné přírodní scenérie, historické skvosty a milí lidé. Olomoucký kraj nabídne pro každého něco

Výčet zajímavých míst je téměř nekonečný. Samotná metropole Hané – město Olomouc, všemi milovaná olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, krásná příroda Jeseníků, hrady, zámky, krasové oblasti i nejhlubší propast v ČR. Nezáleží na tom, zda jste milovníci hor, cykloturistiky nebo historických a přírodních památek, Olomoucký kraj dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky.

© 2020 Anixa

Královské město Olomouc

Čím jiným začít než jedním z nejvýznamnějších královských měst v českých zemích, samotnou Olomoucí. Ta po staletí lákala umělce, vzdělance i obchodníky, dnes vábí spoustu turistů. Není se čemu divit. K vidění je toho opravdu hodně. Určitě byste neměli minout slavný sloup Nejsvětější Trojice (ten je dokonce zapsaný v seznamu UNESCO), místní orloj, který je součástí historické budovy radnice nebo Svatý Kopeček u Olomouce s poutním chrámem Navštívení Panny Marie a známou zoologickou zahradou.

© 2020 Anixa

Nejhlubší zatopená sladkovodní propast světa

V NPR Hůrka u Hranic vás čeká 404 metrů hluboká propast, jejíž průzkum stále pokračuje, a odhady hovoří o více než 700 metrech. Podle pověsti do ní na koni skočil moravský král Mojmír II., aby do této pasti nalákal i své pronásledovatele. Vy do ní raději neskákejte, ale rozhodně si tento úchvatný div přírody nenechte ujít.

Pohádkový hrad

© 2020 Anixa

Hrad Bouzov je oblíbeným místem tvůrců pohádek. Zcela jistě ho znáte i vy, třebaže jste ho doposud osobně nenavštívili. Jen si vzpomeňte na Jasněnku a létajícího ševce, Kopretiny pro zámeckou paní nebo Princeznu Fantaghiro.

Nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních

V NPR Špraněk, nedaleko obcí Javoříčko a Březina, najdete unikátní podzemní systém Javoříčských jeskyní. Na dechberoucí komplex chodeb, dómů, propastí a vápencových krápníků si rozhodně musíte udělat čas. Právě potok Špraněk se svou činností podílel na vzniku tajemných zákoutí celého systému. Působivou výzdobou se pyšní třeba Suťový dóm nebo Dóm gigantů. Magickou krásu stalaktitů a stalagnitů poznáte i v Pohádkové jeskyni s průsvitným útvarem Záclona.

Jeden den nestačí

Na poznání Olomouckého kraje vám rozhodně nestačí jeden den a dost možná ani týden. K dalším oblíbeným cílům totiž patří jeden ze 7 divů České republiky: elektrárna Dlouhé Stráně. Můžete si také udělat výšlap na vrchol Praděd nebo naplánovat pohodový výlet na zámek Velké Losiny a u té příležitosti navštívit památnou papírnu.