Chorvatsko na talíři aneb zajímavosti jadranské kuchyně

Mořské plody nebo ryby patří k pokladům jadranské kuchyně. V této kuchyni však najdeme další zajímavosti, které stojí za to na dovolené ochutnat. Ochutnejte s námi černé rizoto či speciality, které obsahují tradiční místní nápoje.

Zdroj: 123RF.COM

O chorvatské kuchyni

Chorvatská kuchyně je poměrně roztříštěná, každý region má svou svébytnou tradici. Pevninské oblasti ovlivnily značně Turecko a Maďarsko, zatímco na pobřeží silně působily vlivy řecké a římské. Kdo má odvahu a náležitý hlad, neměl by si nechat při příští cestě na Jadran ujít:

Crni Rižot

Na tomto pokrmu vyvolává nejexotičtější dojem jeho vzhled. Na talíř totiž dostanete něco, co svou barvou připomíná nejspíš uhlí.

Tradiční rizoto nicméně obsahuje o něco konvenčnější suroviny: mořské plody, olihně a sépie. Samo o sobě tedy nebude pro zaryté odpůrce darů moře příliš poživatelné. Za charakteristickou černou barvu pokrmu jsou zodpovědné právě sépie, respektive jejich inkoustové váčky. Používají je na ochranu před predátory.

Pisanica Stubica

Plátek vepřového (používá se panenka) se připravuje se švestkami a speciální omáčkou. Ta obsahuje smetanu, bílé víno a tradiční místní nápoj šljivovicu.

Zdroj: 123RF.COM

To je pálenka, která je obdobou tuzemské slivovice, hojně se konzumuje zejména na severovýchodě a na severu země. Příchuť švestek, z nichž se vyrábí, byste však v nápoji paradoxně většinou hledali marně.

Místní tento pokrm konzumují nejraději s rýží, případně doporučují labužníkům zvolit jakožto přílohu nudle.

Bazlamaca  

Bazlamaca je tradičním koláčem, který je velmi jednoduchý na přípravu. Vyrábí se z kukuřičné mouky, a to tradičně zejména na severu Chorvatska. Bývá považován za zdravou sladkost vhodnou taktéž pro děti. Ostatně když se zeptáte mnohých Chorvatů na tento pokrm, s nadšením si vzpomenou na svou babičku, která jim ho v dětství pekla.

Základní recept tvoří vejce, kukuřičná mouka a sýr. Variace však pracují i se zakysanou smetanou či vanilkovým cukrem nebo dokonce mákem. Po upečení se může podávat například s ovocnou marmeládou nebo čerstvým ovocem navrchu.

Bramborový salát

Nenechte se mýlit, s tradiční vánoční tuzemskou pochoutkou má tento salát v zásadě společnou jen výchozí surovinu, kterou jsou brambory.

K nim se přidává především cibule, dýňový olej, rostlinný olej (slunečnicový, lze použít taktéž olivový). K dochucení slouží tradičně sůl, pepř a ocet. Salát se podává vychlazený, a to jako příloha k masu, zejména k jakýmkoli rybám či k hovězímu. Vzhledem k minimu surovin se jedná o perfektně odlehčený recept do letních dní.

Autor: Denisa Holanová

Mohlo by vás zajímat