Po 2. světové válce vypukla zlatá horečka s jediným cílem - najít nacistický poklad

Tajemný poklad nacistů hledali všichni. Úřady, bývalí držitelé částí pokladu, jejich potomci i amatérští badatelé. Hledali všude. V dolech, tunelech, příkopech i jeskyních. Bez úspěchu. Jako by se propadl do země.

Goldcore.com

Obrovská touha po zlatě

Pohled na západní část Toplitzsee
Wikipedia

Není tajemstvím, že nacisté na svých výpravách brali všechny cennosti, které dokázaly odnést. Zlato, klenoty, šperky či drahokamy se měly kromě dalších míst nacházet i v Toplitzsee (Salzkammergute) v Rakousku. Toto místo se stalo symbolem místa, na kterém se množství lidí snažilo bájný poklad najít.

Po skončení 2. světové války začalo rozsáhlé pátrání nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni. Touha po zlatě byla ohromná. O Toplitzsee kolovaly různé legendy. Údajně tam měli nacisté z lodi vysypat bedny s falešnými librami, které se vyráběly v pracovních táborech. Plánovali je dát do oběhu a znehodnotit tak britskou měnu.

V roce 1959 němečtí potápěči, kteří prohledávali jezero, narazili na bednu s falešnými padesáti librovými bankovkami. Práce pod vodou však byly velmi náročné. Když o pár let na to přišel jeden z potápěčů o život, rakouská vláda všechny práce probíhající pod vodou zakázala. V jezeře se zlato najít nepodařilo.

Objevené poklady

Úspěšnější byli američtí zlatokopové v dole nedaleko Merkers v Durynsku. V hloubce asi 500 metrů objevili neskutečný úlovek. Našli zde 220 tun zlata ze zásob Německé říšské banky. Mělo jít v přepočtu asi o 80% zlatých devizových rezerv Třetí říše. V dole objevily i umělecká díla a ukradené klenoty.

Nacistické zlato uložené ve slané dolu Merkers
Nacistické zlato uložené ve slané dolu Merkers
Wikipedia

Už během války se spojencům podařilo několik vzácných úlovků. Po válce založili vítězné mocnosti ve složení Francie, USA a Velká Británie takzvanou "Tripartitu Gold Comission", která pomáhala s navrácením odcizeného majetků jejich původním majitelům.

Pátrání pokračuje

Pokud se domníváte, že po více než 70. letech od konce války snahy po hledání dalších nacistických pokladech utichají, jste na omylu. V roce 2015 zachvátily média zprávy o tajném nacistickém vlaku, který měl převážet obrovské množství zlata. Opancéřovaný německý vlak měl bez stopy zmizet v okolí Walbrzychu v Dolním Slezsku v Polsku. Podle informací památkového úřadu se měl vlak nacházet 70 metrů pod zemí.

Tuto informaci údajně potvrdili i dva pátrači, kteří se do těchto tunelů nechtěně zatoulali. Polské úřady však upozorňují nad nestálostí starých důlních šachet a nebezpečím jejich zhroucení. Rovněž dodávají, že bájný pancéřový vlak, který se měl v Polsku ztratit, mohl obsahovat pouze zbraně a granáty určené k vedení války. V dalším postupu je třeba kromě přírodních překážek překonat i ty byrokratické.