Obrovská touha po zlatě
Není tajemstvím, že nacisté na svých výpravách brali všechny cennosti, které dokázaly odnést. Zlato, klenoty, šperky či drahokamy se měly kromě dalších míst nacházet i v Toplitzsee (Salzkammergute) v Rakousku. Toto místo se stalo symbolem místa, na kterém se množství lidí snažilo bájný poklad najít.
Po skončení 2. světové války začalo rozsáhlé pátrání nejen na národní, ale i na mezinárodní úrovni. Touha po zlatě byla ohromná. O Toplitzsee kolovaly různé legendy. Údajně tam měli nacisté z lodi vysypat bedny s falešnými librami, které se vyráběly v pracovních táborech. Plánovali je dát do oběhu a znehodnotit tak britskou měnu.
V roce 1959 němečtí potápěči, kteří prohledávali jezero, narazili na bednu s falešnými padesáti librovými bankovkami. Práce pod vodou však byly velmi náročné. Když o pár let na to přišel jeden z potápěčů o život, rakouská vláda všechny práce probíhající pod vodou zakázala. V jezeře se zlato najít nepodařilo.
Objevené poklady
Úspěšnější byli američtí zlatokopové v dole nedaleko Merkers v Durynsku. V hloubce asi 500 metrů objevili neskutečný úlovek. Našli zde 220 tun zlata ze zásob Německé říšské banky. Mělo jít v přepočtu asi o 80% zlatých devizových rezerv Třetí říše. V dole objevily i umělecká díla a ukradené klenoty.
Už během války se spojencům podařilo několik vzácných úlovků. Po válce založili vítězné mocnosti ve složení Francie, USA a Velká Británie takzvanou "Tripartitu Gold Comission", která pomáhala s navrácením odcizeného majetků jejich původním majitelům.
Pátrání pokračuje
Pokud se domníváte, že po více než 70. letech od konce války snahy po hledání dalších nacistických pokladech utichají, jste na omylu. V roce 2015 zachvátily média zprávy o tajném nacistickém vlaku, který měl převážet obrovské množství zlata. Opancéřovaný německý vlak měl bez stopy zmizet v okolí Walbrzychu v Dolním Slezsku v Polsku. Podle informací památkového úřadu se měl vlak nacházet 70 metrů pod zemí.
Tuto informaci údajně potvrdili i dva pátrači, kteří se do těchto tunelů nechtěně zatoulali. Polské úřady však upozorňují nad nestálostí starých důlních šachet a nebezpečím jejich zhroucení. Rovněž dodávají, že bájný pancéřový vlak, který se měl v Polsku ztratit, mohl obsahovat pouze zbraně a granáty určené k vedení války. V dalším postupu je třeba kromě přírodních překážek překonat i ty byrokratické.