Navštivte tajemnou zříceninu hradu Týřov. Této památce hrozí zánik

Jedna z nejstarších hradních zřícenin u nás se vypíná na strmém ostrohu nad Berounkou uprostřed hlubokých lesů stejnojmenné přírodní rezervace. Věznili zde Přemysla Otakara II. i Jindřicha z Lipé.

© Kamil Malát, 08/2008

Svého času patřil k nejvýznamnějším hradům Českého království. Představoval u nás vzácný hradní typ francouzského kastelu. Dnes už však z jeho bývalé slávy zbývá málo. Jistě ale zaujme milovníky záhadných až mystických míst. Z Týřova je také krásný pohled na Berounku, okolní lesy i kopce.

Ke zřícenině vede asi tříkilometrová křivolaká stezka z vesnice Skryje. Vzhledem k poměrně náročnému terénu není vhodné výlet plánovat na vlhké počasí. Ještě než vystoupáte na samotný hrad, projdete údolím Úpořského potoka, který se nedaleko odtud vlévá do Berounky.

Pokusy o záchranu památky selhávají

První písemné zmínky o Týřově pocházejí již z první poloviny 13. století, kdy ho nechal vystavět král Václav I. Ten zde také v roce 1249 zajal svého syna, pozdějšího krále Přemysla Otakara II. za to, že proti němu vedl s odbojnou šlechtou vzpouru. Na přelomu let 1315 až 1316 ho nedobrovolně obýval také Jindřich z Lipé kvůli svým sporům s králem Janem Lucemburským. Byl zde vězněn a mučen Vilémem z Valdeka. Za husitských válek se Týřov stal významnou baštou katolické strany. Během 16. století byl postupem času opuštěn a zanechán svému osudu. Vzhledem k svému umístění v chráněné krajinné oblasti a špatné přístupnosti nejsou ani v současnosti možné zásahy
památkářů vedoucí k jeho záchraně a tak objekt nezadržitelně chátrá.