Hohenwerfen, hrad jako vystřižený z pohádky

Rakouské Alpy v okolí Salzburgu skýtají návštěvníkům nejenom pohled na úchvatné přírodní krásy, ale také na několik prastarých hradů. Tím nejznámějším z nich je Hohenwerfen, nedobytná pevnost ležící na vrcholku strmého kopce.

Autor:Zdroj: Pixabay

Biskupské útočiště

Hrad Hohewerfen může z dálky připomínat fantastickou pevnost z pohádky. Tak mohutné se zdají jeho zdi a věže. Vše má ovšem velmi nepohádkový důvod. Hrad byl postaven v letech 1075–1078, kdy v tehdejší Svaté říši římské probíhal spor mezi papežem a císařem.

Biskup, vládnoucí Salzburgu byl přirozeně na straně papeže, a soustava hradů, které byl Hohenwerfen součástí ho měla uchránit před hněvem císaře.

V následujících letech, kdy se situace mezi císařem a papežem již uklidnila, prošel hrad řadou změn. Na středověké poměry byl značně rozšířen a vybaven prvky, které zvyšovali komfort obyvatel.

Salzburští biskupové ho začali používat jako lovecký zámeček. Obranná funkce hradu byl ovšem stále prioritní, a biskupové sem několikrát uprchli, když byl samotný Salzburg v ohrožení.

Během protestanských bouří na počátku 16. století byl ovšem hrad zapálen selskými povstalci. Byl ovšem znovu obnoven do své stávající podoby.

Autor: Zdroj: Flickr

Moderní historie hradu

V roce 1898 se hrad dostal do držení Habsburků, kteří provedli zejména několik změn interiéru. Po skončení První světové války ovšem hrad připadl místní samosprávě, která ho později využívala jako výcvikový tábor pro četnictvo.

Během druhé světové války hrad fungoval jako školící středisko pro pracovníky NSDAP. Po porážce nacistů bylo na hradě zřízeno muzeum, které je zde dodnes.

Hrad Hohenwerfen bývá v rakouských průvodcích mnohdy nazýván jako hrad zážitků. Návštěvníci se mohou na hradě těšit nejenom na nespočet exponátů mapující historii okolního kraje a samotného hradu, ale především na zbrojnici a rytířský obchod, kde mohou získat zajímavý suvenýr.

Hrad je možné procházet s průvodcem, kdy na vás čeká nejdelší prohlídka, ale i pro ty, kteří si chtějí Hohenwerfen projít na vlastní pěst, je na místě co k vidění. Například každodenní přehlídky sokolníků, kteří na hradě dále pěstují toto prastaré umění chovu dravých ptáků.

Autor: David Štafl

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat