Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

Skvělý led v Egyptském pavilonu
Skvělý led v Egyptském pavilonu
© Jiří Čížek 02/2021

Zámek a zámecký park Veltrusy je snadno přístupný vozem po D8. Z Prahy trvá cesta asi 30 minut. Ve Veltrusích snadno zaparkujete třeba na parkovišti v Havlíčkově nebo na některém dalším místě. Případně jezdí autobus z Kobylis přímo do Vltrus.
Tam projdete branou v ulici Fr. Šafaříka do parku a po hlavní cestě půjdete přes most u Carlotiny kapličky směrem k zámku. Zde můžete jít po cestě od Tří dubů směrem k Železnámu mostku, kde může být start Vašeho bruslařského zážitku. Nebo druhá cesta je dále kolem zámku a hlavní alejí až k odbočce na most Emissaurius se Sfingou. K tomuto místu počítejte s cestou parkem cca 2km.

Bruslení na zamrzlé hladině
Bruslení na zamrzlé hladině
© Jiří Čížek 02/2021

Zámecký park

Veltruský zámek nalezente uprostřed rozsáhlého parku s daňčí oborou a s řadou romantických pavilonů i mostků přes Mlýnský potok nebo jeho umělé rameno. Tento park je vybudovaný ve stylu volné krajiny třetím majitelem zámku Janem Rudolfem Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším parkům u nás. Jeho rozloha je 298 hektarů je tím se řadí v Čechách k těm největším.  Vedle sebe tak uvidíte romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.  Park je volně přístupný od úsvitu do soumraku a o ten nám v tento okamžik právě jde.

Vosoušský mostek
Vosoušský mostek
Na tomto místě budete muset přejít cca 10m
© Jiří Čížek 02/2021

Bruslení na 1500m zamrzlém kanále

Částí parku protéká Mlýnský potok, ze kterého je odbočené umělé rameno a které je ještě před úrovní Železného mostu po celé své délce zamrzlé a tím skýtá jedinečnou možnost procházek po "hladině vodního toku" s neobvyklými výhledy a nebo co více, úžasného bruslení na cca 1,5km dlouhé vodní ledové cestě. Po cestě na Vás čeká v jeden asi 10m dlouhý úsek, který sice u Vosoušského mostku musíte přejít, neboť voda se schová na chvíli pod zem, ale tato malá překážka je spíše příjemným zpestřením. Poté podjete Poustevníkovu lávku a po 350m uidíte již vyhlídkovou lávku a romantické zříceniny Egyptského pavilonu s tunelem ve kterém je led krásně hladký a čirý.

Zřícenina Egyptského pavilonu
Zřícenina Egyptského pavilonu
© Jiří Čížek 02/2021

Na chvíli si můžete sundat brusle a prohlédnout si toto úžasné a tajemné místo. Neopomeňte ještě nedaleký most Emissarius se Sfingou. Vaše děti budou určitě nadšené tímto neobvyklým a neopakovatelným zážitkem. Pokud neholdujete bruslím, můžete si vzít i kolo (horské, nebo trekové, se silničním se nechytíte), zapřáhnout dlouhé lano a vyvenčit své potomky na lyžích. Po dlouhé aleji je opravdu hezká projížďka. A pokud jste příznivci běžek je možné se proběhnout po zasněžených pláních. Ale brusení na kanále rozhodně vede. 

Jedná se o neopakovatelný, obdobím a časem velmi omezný zážitek. A když k tomu chytíte slunečný den, budete mít v batohu čaj a kávu v termosce a nějakou tu lehkou svačinku, dlouho na tento výlet nezpomente.

Neváhejte, zima a ideální podmínky netrvají věčně.

Galerie