*

Dvouhodinový výlet s dětmi Vinořským parkem

Hledáte tip na výlet s dětmi na krátké odpoledne? Objevte zapomenuté krásy Vinořského přírodního parku v Praze s nově obnovenou vodní nádrží a velikou volně přístupnou jeskyní.

Uvnitř jeskyně pohled od závěru
Uvnitř jeskyně pohled od závěru
© Jiří Čížek 11/2022

Malý kousek severo-východně od Prahy můžete najít skvělé místo na odpolední procházku. Jedná se o přírodní památku, která byla součástí  Vinořského zámeckého parku. I okolí bylo upraveno pro potěchu duše a mysli zámeckého osazenstva a jejich hostů. Nyní tento bývalý park slouží pro radost návštěvníků ze širokého okolí. Sice není tak upraven jako v časech jeho největší slávy, ale i tak zde najdete klidná zákoutí a romantická místa mezi skalami k objevování.

Autor: © Jiří Čížek 11/2022

Auto lze zaparkovat na některém volném místě u rybníka u Pohanků a odtud se vydáte po naučné stezce (1) k umělému jezeru U Kamenného stolu (2), kde objevíte skalní výklenky. Průtočné umělé jezero pocházející z počátku 19. stol. leží na přítoku Vinořského potoka, který pramení v přilehlé olšině. V roce 2009 proběhla kompletní revitalizace tohoto jezera včetně odbahnění a výstavby nového mostu a výpustě.

Vinořský park - rybník U Kamenného stolu
Vinořský park - rybník U Kamenného stolu Autor: © Simona Kidlesová, 9/2015

Z historických pramenů je patrné, že v okolí rybníka se nacházelo mnohem méně zeleně než v současné době. Traduje se, že v parku a dokonce i na ostrůvku, probíhaly různé slavnosti a veselice zámeckých pánů. Svůj název dostal rybník od skutečného kamenného stolu, který se nacházel v blízkosti pískovcových skalek na pravém břehu. Velkou zajímavostí je i několik výklenků vytesaných do těchto skalek. Projdete-li po hrázi, minete skvělou houpačku (3) a naleznete kamenné schody (4), po kterých dojdete na úzkou cestičku. Tou se vydejte až k odbočce (5) kde se vydejte doleva. Po cestě uvidíte vykotlaný strom se značkami výšky významných rostlin a odpočívadlo. O kousek dál na dalším rozcestí můžete odbočit k velké jeskyni (6) a pak i druhou zatopenou (7) jeskyni. 

Až si místa prohlédnete a vrátíte se na hlavní cestu dovede Vás zpět k jezeru.

V mokřadech žije mnoho druhů obojživelníků a plazů. Můžete zde objevit ohrožené druhy jako je čolek obecný, užovka obojková, slepýš křehký, ropucha obecná, a další.
Na závěr výletu se můžete ještě stavit na hezkém dětském hřišti. 

Přeji hezký výlet.

Galerie