Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část IV.

Skanzen, dřevěný kostel, zámek nebo arboretum. Dnešní díl vás provede mnoha zajímavými a rozličnými místy, kdy zde v tomto článku je popsáno nejen něco málo z historie, ale také popis okolí nebo zajímavých aktivit.

Pohled na shluk domků v centrální části
Pohled na shluk domků v centrální části "Valašské dědiny"
Autor:© Jan P. Štěpánek 09/2006

Valašské muzeum v přírodě

Soubor usedlostí ve svazích Valašské dědiny
Soubor usedlostí ve svazích Valašské dědiny Autor: © Jan P. Štěpánek 09/2007

Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě leží v Rožnově pod Radhoštěm, který byl založen v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými. Skládá se ze tří expozic – Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Dohromady sčítá přes 100 památkových objektů. Toto muzeum pak spravuje i dvě stavby na pustevnách – restauraci Libušín a hotel Maměnka, jež byly postaveny podle projektu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Při návštěvě Valašského muzea v přírodě se dostanete do doby, která je od té naší vzdálena více jak 100 let.
Dřevěné městečko je nejstarší a také nejnavštěvovanější expozicí v muzeu, právě ono bylo založeno roku 1925 a návštěvníkům prezentuje život, jaký se tehdy žil. V hlavní sezóně zde jsou různé folklórní programy, ukázka řemesel nebo i festivaly.
Valašská dědina, která byla zpřístupněna v roce 1972, je jedním z nejrozsáhlejších areálů typu stylové vesnice, kde se stále chovají zvířata způsobem našich předků a prezentuje způsob hospodaření a pěstování rostlin, jak se to dělo od poloviny 19. století. Hospodářské budovy a usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, kdy tato expozice připomíná většinu vesnic na úbočích hor v Beskydech. Jejich interiéry pak prezentují způsob bydlení v různých sociálních vrstvách.
Mlýnská dolina, která byla otevřena až roku 1982, je nejmladší částí areálu a skrývá v sobě objekty technického stavitelství s funkčním technologickým zařízením. Návštěvník zde najdou rekonstrukci, která se ještě v první polovině 19. století využívala ve Velkých Karlovicích v údolí Podťaté. Také je zde rekonstrukce hamru z Ostravice nebo lisovnu oleje, jež je původní stavbou ze 17. století. Krom této lisovny jsou všechny stavby poháněné vodní silou. Expozice Vám také nabídne výstavu různých dopravních prostředků na Valašsku, které se využívaly v lesnictví, dopravě osob nebo zemědělství, čiv jiných řemeslech.
Krom těchto tří známých a velkých areálů vzniká nový, čtvrtý areál pojmenovaný Kolibiska, která by měl být otevřen roku 2027. Už nyní zde ale návštěvník nalezne první stavby jako hájovnu nebo chlév. S areálem je možné se seznámit na některé ze speciálních akcí a prohlídek. Návštěvník se díky tomu tak uvidí, jak se tvoří historická kulturní krajina. Jak se postupně modeluje terén, zakládají se políčka a cesty, budují stavby nebo se sází malé stromy.

 

DinoPark Ostrava

Autor: © Luděk Vláčil 09/2018

Tento DinoPark leží na území Doubravy, kousek od města Orlová a nedaleko od centra Ostravy. Je největším DinoParkem v České republice a nabízí možnost se dozvědět něco o období Druhohor. Rozkládá se na dvou náhorních plošinách a nabízí nejrůznější atrakce – 3D kino, prolézačky, a hlavně mnoho robotických a ozvučených modelů dinosaurů jak býložravých, tak i masožravých a všech dalších! Děti si budou moct vyzkoušet, jaké to je být archeologem, když v písku budou moct najít dinosauří kosti. DinoExpres návštěvníky zaveze do míst, kam by nohou snad ani nevkročily. Každý rok se DinoPark snaží vytvořit nové atrakce a modely, aby se stále rozvíjel, proto své nadšení tady nenaleznou jen děti, ale určitě i dospělí, jež by se o dinosaurech rádi něco nového dozvěděli nebo se s nimi vyfotili.

 

Dřevěný kostel Božího Těla v Gutech

dobový pohled na kostelík
dobový pohled na kostelík Autor: © Pobeskydí na dobových pohlednicích (V. Peter a kol.)

Tento kostel se dostal do povědomí celé republiky v roce 2017, kdy byl úmyslně zapálen dvěma muži a jedním nezletilým mladíkem. Do té doby to byl nejstarší dřevěný kostel dochovaný na Těšínsku, který pocházel z poloviny 16. století. Z kostela se nedochovalo nic, celý na prach shořel. Jediné, co požár nepoškodil, je kříž s plastikou Krista. Poškozen byl i dřevěný plot a náhrobky. S kostelem shořelo původní vybavení, obrazy ze 16. století a zvon, který v něm byly zavěšen od roku 1565. S požárem také zmizela výzdoba místních umělců, kteří se na výzdobě kostela podíleli v 17. a 18. století.
V roce 2017 město Třinec vyhlásilo veřejnou sbírku pro obnovu kostela a roku 2020 už byla totožná replika zbudována a převezena na to samé místo. Město Ostrava tehdy přispělo na repliku zvonu, který byl při požáru zničen. Replika kostela pak byla slavnostně posvěcena v roce 2021 a od té doby je možné kostel znovu navštívit.

 

Zámek Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí - tzv. Červený zámek
Hradec nad Moravicí - tzv. Červený zámek Autor: © Vlastislav Mareček, 11/2016

Jako z pohádky. Tak vypadá zámecký areál Hradec nad Moravicí, který se nachází v okrese Opava a je společensko-kulturním centrem tohoto okresu. Při prvním pohledu vás zaujme pohádkové průčelí Červeného zámku, jež má novogotický charakter a byl vystavěn mezi roky 1874-1881.

Hradec nad Moravicí
Hradec nad Moravicí Autor: © Jana Herianová 02/2003Bílá věž
Kousek od něj se pak nabízí Bílý zámek. Ten je mnohem starší, ale současná podoba pochází z přelomu 18. a 19. století, kterou realizoval Johann Mihatsch. Nejmladší stavbou je pak Bílá věž, která byla dokončena až v roce 1887. 
Bílý zámek nabízí několik prohlídkových tras, ze kterých si návštěvník může vybrat. Jsou zde tři prohlídkové okruhy, samostatná expozice historie a obrazová galerie. V areálu zámku také od roku 2014 funguje edukační centrum, kde je možné nalézt repliky historických kostýmů pro děti i dospělé, skládací modely křížové klenby a mostu, repliky zbraní a zbroje a mnoho dalších. Zámecký areál je zakomponován do přírodně-krajinářského parku, který je největším v Moravskoslezském kraji.

Hradec nad Moravicí
Hradec nad Moravicí Autor: 2003 ©Radim BystroňBílý zámek

Rotschildův zámek ve Vítkovicích

pohled od jz.
pohled od jz. Autor: © D Dohňanský, 12/2014

Zámek byl postaven roku 1847 podle projektu stavitele Antona Krause a měl sloužit jako sídlo centrálních ředitelů Vítkovických železáren. Tento empírový zámek nalezneme uprostřed obrovského industriálního komplexu a je nejstarší dochovanou budovou ve Vítkovicích. Byl centrem industriálního komplexu, zde se rozhodovalo o směřování průmyslu rakousko-uherské monarchie i pozdějšího Československa. Tato role skončila ale v roce 1939, kdy se na zámku začaly dít necitlivé architektonické zásahy, které vedly k devastaci budovy a chátrání. Zámek takto trpěl do chvíle, kdy se zaměstnanci skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP rozhodli, že zámek zrekonstruují. A díky nim proběhlo 1. května 2009 slavnostní otevření. V dnešní době zámek hostí sbírku umění nebo umožňuje pořádat společenské akce, avšak bez těchto akcí a výstav není přístupný veřejnosti. Za návštěvu ale stojí si prohlédnout industriální okolí, pro které je tato stavba velmi netypická

 

Arboretum Štramberk

pohled na jihovýchodní stěnu Botanické zahrady
pohled na jihovýchodní stěnu Botanické zahrady Autor: © Jan P. Štěpánek 05/2008

Botanická zahrada neboli arboretum Štramberk nabízí jedinečnou podívanou, a to na kamennou zahradu, která byla založena roku 1996. Toto místo předtím sloužilo jako lom, který se přestal využívat v roce 1920, následně se z místa stala skládka komunálního a průmyslového odpadu, na kterém následně vzniklo škvárové fotbalové hřiště. Znečištěné místo následně bylo očištěno až na holou skálu a ponecháno dvěma možnostem – buď by se toto místo stalo klasickou zahradou s trávníkem a záhony anebo z ní vyroste kamenná zahrada. A jak už bylo zmíněno výše, rozhodlo se o možnosti druhé.  
Tyto jurské vápence a jejich flóra a fauna jsou nejsevernějším výběžkem středomoří, jehož symbolem je často označován labyrint – proto byl jeho motiv vytvořen i zde, kdy jeho autorem je Prof. Ing. Ivar Otruba, CSc. A je dominantou na dně tohoto starého lomu. Hlavní důraz je kladen na lokální štramberskou flóru, která je velmi rozmanitá. Stejně tak zde najdeme expozice mokřadní a suchomilné vegetace, jezírka a jeskyni nazvanou Pouťová, jež dostala název podle Štramberské poutě, která se konala v roce 1999. Jeskyně byla v roce 2003 prohledána speleology, kteří se dostali do hloubky přes 50 metrů. Díky tomuto byla jeskyně zapsána mezi jedny z nejhlubších jeskyň v České republice.
Štramberská zahrada je velmi mladá, první výsadby se uskutečnily v roce 1999. Stromy teprve rostou a dospívají do krásy, ale už teď zde návštěvník může pozorovat pestrý život hmyzu, obojživelníků a dalších malých živočichů, stejně tak je zde mnoho nejrůznějších druhů rostlin. Dno lomu pak ukrývá více jak 800 druhů zkamenělin a jedná se tak o jedno z významných paleontologických nalezišť.   

labyrint ve střední části Botanické zahrady
labyrint ve střední části Botanické zahrady Autor: © Jan P. Štěpánek 05/2008

 

Použité zdroje:

  • https://www.nmvp.cz/roznov
  • https://www.dinopark.cz/cz/ostrava
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Bo%C5%BE%C3%ADho_T%C4%9Bla_(Guty)
  • https://www.zamek-hradec.cz/cs
  • https://www.zamek-vitkovice.cz/
  • https://www.stramberk.info/pamatky-zajimavosti/botanicka-zahrada-minizoo/botanicka-zahrada-161cs.html

Galerie

Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat


Pod příkrovem temného podzemí: Objevování tajů Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně, nacházející se v malebném koutu jižní Moravy, jsou fascinující destinací pro všechny, kdo mají zájem prozkoumávat přírodní krásy a tajemství.

Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část IV.
Skanzen, dřevěný kostel, zámek nebo arboretum. Dnešní díl vás provede mnoha zajímavými a rozličnými místy, kdy zde v tomto článku je popsáno nejen něco málo z historie, ale také...

Trochu nevšední procházka Táborem okolo hradeb až do centra vhodná i pro rodiny s dětmi
Tipů na zajímavá místa v historickém Táboře je jistě bezpočet, nabídneme tudíž trochu netradiční procházku, kterou lze absolvovat i s dětmi, které se mohou na chvíli zabavit na...

Výlet do nejstaršího anglického parku v českých zemích
Nejstarší zámecký park anglického typu na českém území vznikl koncem 18. století na panství Jana Rudolfa Czernina a na dnešním rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje

Malá zastávka na hradě Valečov
Při toulkách Českým rájem stojí určitě za návštěvu zřícenina hradu Valečov a přilehlá skalní obydlí nacházející se na okraji chráněné krajinné oblasti Český ráj, 6 km...

Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část VI.
Vagonářské muzeum v zámku, dřevěné kostely, nejhlubší propast jako přírodní památka, hrad i zámek. To všechno skýtá tento díl série Kam na výlet v Moravskoslezském kraji. Text je...

Milujete prostředí nahánějící strach a hrůzu? Nahlédněte do útrob hradu Kost, který vám představí svoji středověkou mučírnu
Náš nejzachovalejší gotický hrad Kost se ukrývá v Českém ráji v malebném údolí Plakánek. Po prohlídce hradu je ideální procházka tímto údolím ke mlýnu Doroty Máchalové...

Kouzelným Maloskalskem na hrad Frýdštejn a Vranovský hřeben
Putování z Malé Skály přes skalní hrádek Drábovna a hrad Frýdštejn na Vranovský hřebem se zbytky hradu Vranova, na nichž průmyslník Römisch vybudoval v 19. století pozoruhodný...

Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část III.
Dnešní díl nás provede nejrůznějšími místy. Od obce Bílá, která skýtá mnoho aktivit pro všechny lidi věkové kategorie, přes zachovalý důl, zoologickou zahradu, lidovou dřevěnku...

Za zapomenutým hradem a jihočeskými písničkami
Putování krajem hezkých písniček od Pohádkové kovárny kolem Tálínského rybníka k zapomenutému hradu v Myšenci a podle řeky Blanice k renesanční tvrzi Klokočín a do Maletic