Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce
Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce
Autor:© Tereza Marková 2/2021

Přeměna vytěžených lomů v lesy, pole, skládky komunálních odpadů či plochy pro sportovní aktivity

V minulosti bývala krajina postižená těžbou ponechána svému osudu a teprve až postupem času se začaly prosazovat snahy o její rekultivaci, jež ale mohla vypadat různě. Nejjednodušší metodou bylo zalesňování nenáročnými dřevinami nebo zasypání vytěženého prostoru chemicky neaktivním materiálem a jeho následné překrytí zeminou. Takto vznikala nová pole. Další možností byla přeměna lomu ve skládku odpadů nebo v rámci tzv. sociálně vstřícné rekultivace vznikaly v těchto lokalitách autodromy, bike parky či hipodromy.  

Únorový ledová krusta, pod kterou často rejdí potápeči
Únorový ledová krusta, pod kterou často rejdí potápeči Autor: © Tereza Marková 2/2021

Samoozdravné procesy přírody změní staré lomy v biozóny

Někdy však do osudu opuštěného lomu zasáhla sama Matka příroda, a lom se postupem času stal její součástí. Pokud sníženinu zalila voda, vznikly většinou nádherné přírodní scenérie bohaté na floru i faunu. Některé dnes slouží lidem k odpočinku či adrenalinovému sportu, jiné jsou vyhledávanou lokalitou rybářů a ty nejlépe skryté pak třeba letním cílem vyznavačů naturismu.

Tento lom patří k deseti nekrásnějším v ČR
Tento lom patří k deseti nekrásnějším v ČR Autor: © Tereza Marková 2/2021

Zatopený lom ve Výklekách patří k nejkrásnějším v ČR

Zatopených lomů najdeme v republice mnoho a lom Výkleky u Olomouce, patří u nás mezi deset nejkrásnějších. Jeho půvab nejvíce vyniká na jaře nebo v létě, ale my ho navštívili začátkem února, kdy se dalo předpokládat, že tam mnoho lidí nebude. A nemýlili jsme se. Kromě jednoho místního chlapíka, který nám o tomto místě předal spoustu zajímavých informací, tam nebyl vůbec nikdo.

Kde jej najdete?

Bývalý lom Výkleky se nachází asi 20 km od Olomouce směrem na Ostravu. Pokud tím směrem budete mít někdy cestu, udělejte si malou odbočku a navštivte jej, určitě to za to stojí. Stačí se z Olomouce vydat po dálnici směr Hranice na Moravě. Asi 15 km za Olomoucí sjedete na Velký Újezd a po pár minutách jízdy se ocitnete ve vesnici Výkleky. Hned zkraje odbočte doleva směr „parkoviště“, kde zanechejte své vozidlo, a k cíli cesty vám zbývá 200 metrů chůze po lesní pěšince.  

Nejlepší průzračnost vody bývá v lednu
Nejlepší průzračnost vody bývá v lednu Autor: © Tereza Marková 2/2021

Lom poskytuje možnost letního koupání, rybaření a celoročního potápění

V létě bývá tento lom hojně využíván ke koupání. Jeho hlavní atributy - skvělá poloha a mimořádně čistá, hluboká voda, lákají všechny vodomily. Nejlepší průzračnost vody zde ale bývá v lednu, kdy lze za dobrých podmínek dohlédnout až k samému dnu. V létě pak viditelnost klesá někde ke třem metrům. Ověřit pravdivost tohoto tvrzení jsme nemohli, jelikož v době naší návštěvy, pokrývala hladinu souvislá asi 6 cm vysoká vrstva ledu, narušena pouze v místě vstupu do vody. Na moji otázku, proč toto místo nezamrzlo, se mi od našeho průvodce dostalo nečekané odpovědi. Je to prý vstup pro potápěče a on sám je jedním z nich. Za pár dní tady chystají s kolegy velký ponor pod ledovou vrstvu. Pro mě strašná představa, ale z něj vyzařovalo nadšení, těšení se a láska k tomuto koníčku.

Návrat života do opuštěného lomu, nechybí ani medúzy

V teplém období lze v těchto místech pozorovat až nebývalé množství raky, jedinců velmi citlivých na čistotu vody.  Z ryb se tady vyskytují kapři, tloušti, plotice, štiky, okouni nebo třeba candáti. Srdce rybářů se tady musí tetelit blahem, stejně jako srdce potápěčů. Ryby jsou na jejich celoroční přítomnost zvyklé a čekají, že od nich dostanou nějaký ten kousek stravy na přilepšenou. A že je o ně dobře pečováno, mnohdy svědčí i jejich velikost, z čehož mají radost zase rybáři. V místní vodě se ale vyskytuje i jedna raritka, kterou je medúzka sladkovodní. Abyste ji mohli okem zahlédnout, je nutné počkat na letní sezónu, kdy se teplota vody drží delší čas nad 20°C. To je totiž ta správná doba k tomu, aby tento živočich, jehož domovinou je jihovýchod Asie, vyrostl ze stádia mikroskopického polypu do stádia medúzy. Pak je velký zhruba 3 cm a není těžké jej zahlédnout. Každoročně se v hlubinách líhne nová generace těchto láčkovek a ta předchozí umírá. V Česku byl poprvé zaznamenán výskyt sladkovodních medúzek v roce 1930 ve Vltavě pod Karlovým mostem. Ve Výklekách jsou zaznamenány od roku 2000, kdy je zde zřejmě vypustil nějaký akvarista.

Tři centimetrové medúzky je lehké ve Výklekách v létě spatřit
Tři centimetrové medúzky je lehké ve Výklekách v létě spatřit Autor: pixabay.com/ PublicDomainPictures

Hloubka 8 metrů, viditelnost někdy až na dno

Zatopený lom má největší hloubku kolem 8 metrů. Dno je poměrně rovné, kamenité, kryté 3 cm vrstvou bahna. Po bocích prosvítá kámen jako pozůstatek někdejší těžby. Hladina vody si v létě drží příjemných 23 stupňů, u dna pak bývá o 5-6 stupňů chladnější. Vzhledem k tomu, že jde o bývalý kamenolom, nachází se ve vodě zbytky kamenů. Z tohoto důvodu je vstup do vody umožněn přímo z pláže a nedoporučuje se skákat šipky ze skalnatých břehů. Pro značnou hloubku je zodpovědné zbytečně nepřeceňovat své plavecké schopnosti, neboť koupání je tady na vlastní nebezpečí.

Místy hloubka přesahuje úctyhodných 8 metrů
Místy hloubka přesahuje úctyhodných 8 metrů Autor: © Tereza Marková 2/2021

Romantické procházky doprovází ptačí pěvecký sbor

Celý lom obklopují majestátní skály se spoustou stezek. Mrazivé deštivé počasí a občasné praskání namrzlých stromů k procházce zrovna nelákalo, ale jiná situace nastává za teplých letních podvečerů, kdy v korunách stromů zpívá celá ptačí kapela a z vody je doprovází žabí sbor. Je to vyhledávané místo romantických promenád, zatímco břehy obsazují rybáři trpělivě čekající na své kapitální úlovky. Pokud i vy patříte mezi rybáře, a ve vaší mysli se právě zrodila myšlenka zkusit štěstí v lomu Výkleky, pak je dobré vědět, že se zde nesmí stanovat, kempovat, ani spát pod širákem, stejně tak jako rozdělávat oheň či koupat zvířata. Rybaření povoleno je, stejně jako potápění. A protože hlavně v létě bývá pod hladinou více potápěčů než ryb, je třeba počítat s tím, že vidina ničím a nikým nerušeného ticha a klidné vodní hladiny, může vzít „za své“.

Pod hladinou žije spousta ryb, raků a tisíce exemplářů asijské medúzky
Pod hladinou žije spousta ryb, raků a tisíce exemplářů asijské medúzky Autor: © Tereza Marková 2/2021

Chraňme přírodu, vrátí nám to stonásobně!

Ještě jedno doporučení na závěr. Pokud toto místo někdy navštívíte, a bude vám přát počasí, určitě si nenechte ujít pohled z výšky. Stačí vyšlapat jednu z mnoha stezek vedoucích až na samotné vrcholky skalisek a podívat se dolů. Pod vámi se bude rozprostírat starý vytěžený lom, jenž sice původně vznikl destruktivní činnosti člověka, ale příroda jej uzdravila a nabídla mu druhou šanci. A nejen jemu, ale i nám, lidem. Již to není pustina bez života, je to útočiště pro mnoho pozoruhodných druhů rostlin i živočichů, kteří si bezesporu zaslouží naši důkladnou ochranu.

 

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat