Novogotický zámek nechal v r. 1860 postavit hrabě Ladislav Cebrián. Po II. světové válce byl areál znárodněn a od r. 1951 sloužil jako útočiště pro Milosrdné sestry sv. Vincenta, které se zde staraly o mentálně postižené děti. Jako Domov sociálních služeb sloužil až do r. 2012. Dnes nevyužitý.
Hlavní obrázek místa
zámek (kaštieľ) Dolná Slatinka
© Luděk Vláčil 08/2020

Graficke pismenko Dolná Slatinka je částí jihoslovenského města Lučenec, který je nejvýznamnějším centrem Novohradu. Velkou část Dolní Slatinky, kterou naleznete severovýchodně od města, tvoří zámek (slovensky kaštieľ) s parkem a hospodářskými objekty, jež snad v minulosti k zámku náležely. Areál je veřejnosti nepřístupný a zámek lze vidět pouze od vstupní brány do parku. Zámek je obdélná novogotická stavba se dvěma nárožními a jedním středním rizalitem jak na čelní tak i na zahradní fasádě, kde ke střednímu rizalitu vede dvouramenné schodiště.
Luděk Vláčil, 11.9. 2020

  historie

  Novogotický zámek (slovensky kaštieľ) ve Slatince nechal v roce 1860 postavit kapitán, rodovým jménem Figuerollas, hrabě Ladislav Cebrián (narozený v r. 1823 ve Fiľakovu) s manželkou Rózou ? rozenou Révaiovou (Revay). Po vymření Cebriánů po meči zámek zdědila nejmladší dcera, hraběnka Róza (1870-1944), která se v roce 1894 provdala za Eugéna (Jenő) Hubay (1858-1937), houslového virtuóza a hudebního skladatele, který byl roku 1907 povýšen do

  Luděk Vláčil - zdroj:https://www.academia.edu, http://m.dssslatinka.sk/historia/, https://mynovohrad.sme.sk a další, 10.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Slovensko, Banskobystrický,  Lučenec  ( LC ),
  OOO