Nejstarší a nejvýznamnější církevní stavba v Lisabonu postavena na místě maurské mešity. Výstavba katedrály od r. 1147. Z doby výstavby se zachovala západní fasáda. R. 1755 zemětřesení, poškodilo katedrálu. Hlavní průčelí připomíná pevnost. Ve 20. stol. obnoven původní středověký vzhled stavby,
Hlavní obrázek místa
Katedrála Panny Marie v portugalském Lisabonu
© Pavel Vítek 06/2005
Lisabonskou katedrálu najdeme ve staré části města. Leží asi 500 m severně od přístaviště na řece Tejo, než její tok splyne s Atlantickým oceánem.
Pavel Vítek, 9.6. 2021
popis

Katedrála má půdorys klasického latinského kříže se třemi bočními loděmi, příčnou lodí a hlavní kaplí s chórovým ochozem. Kostel je na východní straně propojen s křížovou chodbou. Hlavní průčelí katedrály se dvěma věžemi a cimbuřím připomíná pevnost. Tento výhružný vzhled měl své opodstatnění. Během reconquisty totiž kostely plnily také funkci vojenské základny. Na začátku dvacátého století byl obnoven původní středověký vzhled celé stavby, jak jej můžeme vidět i v současnosti. V prostorách vnitřního dvora a křížové chodby kromě výjimečné architektury uvidíme nálezy z dob Římské říše, nadvlády Maurů a středověku.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-se-v-lisabonu/, 9.6. 2021

historie

Lisabonský kostel Panny Marie, známý spíše jako Lisabonská katedrála nebo jednoduše jen jako Sé, je nejstarší a nejvýznamnější církevní stavbou v portugalské metropoli. Je pozoruhodnou směsicí několika architektonických stylů. Byla postavena na místě, kde stávala maurská mešita. Z archeologických vykopávek vyplynulo, že maurský svatostánek vyrostl v místech, kde předtím stával raně křesťanský vizigótský chrám. Výstavba katedrály začala v roce 1147, kdy Alfons I. Portugalský zbavil Lisabon maurské nadvlády a založil Portugalské království. Původní budova odpovídala klasickému modelu románské katedrály. Z období výstavby se zachovala západní fasáda s obrovskou barevnou rozetou, hlavní portál nebo hlavní loď s valenou klenbou a triforiem. Během 13. a 14. století pak prošla prvními výraznějšími proměnami, když král Dinis I. nechal ke katedrále přistavět gotickou křížovou chodbu, která je dodnes jedním z ikonických prvků…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-se-v-lisabonu/, 9.6. 2021

Portugalsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15732
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama