Patří k největším klášterům Lisabonu. Jeho historie sahá do r. 1502. Stavba dokončena r. 1511. Ukázka goticko-renesančního manuelského stylu. Hrobky nejvýznamnějších portugalských osobností, králů a objevitelů. Turistická památka na seznamu UNESCO. Byla zde r. 2007 podepsána Lisabonská smlouva.
Hlavní obrázek místa
Klášter sv. Jeronýma v portugalském Lisabonu.
© Pavel Vítek 06/2005
Klášter se nachází v Belému, což je předměstí hlavního města Portugalska Lisabonu. Leží přibližně 6 km západně od centra Lisabonu. Klášter je situován na široké třídě Praca Imperio. Klášter najdeme proti náměstí a parku Praça do Império a 800 m od pobřeží moře.
Pavel Vítek, 2.6. 2021
popis

Klášter je nádhernou ukázkou architektury a ukrývá v sobě mnohé umělecké poklady včetně soch a obrazů. Nechybí ani hrobky nejvýznamnějších portugalských osobností včetně králů a objevitelů. Nachází se zde epitafy krále Manuela I. a jeho ženy Marie Aragonské, krále Jana III. a jeho ženy Kateřiny Habsburské. Z nejznámějších mořeplavců se zde nachází hrob mořeplavce Vasca da Gamy. Novodobou zajímavostí kláštera je to, že právě zde byla v roce 2007 podepsána Lisabonská smlouva, která patří k nejvýznamnějším dokumentům Evropské unie. Dnes se jedná především o významnou turistickou památku, čemuž napomohlo i zařazení kláštera v roce 1984 spolu s Belémskou věží na seznam UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.lisabon.poznej.com/pamatky/klaster-svateho-jeronyma/, 2.6. 2021

historie

Klášter řádu sv. Jeronýma patří k největším a nejkrásnějším klášterům Lisabonu. Je to monumentální stavba. Historie kláštera sahá do roku 1502, kdy ho založil Manuel I. Portugalský jako výraz díků za šťastnou výpravu Vasco da Gamy do Indie. Ještě před stavbou rozsáhlého areálu kláštera zde stála kaple Capela de Săo Jerónimo, kaple sv. Jeronýma, kterou tam založil Jindřich Mořeplavec. Stavba kláštera šla na svou dobu poměrně rychle a byla dokončena již roku 1511. Na stavbě se podílelo mnoho věhlasných architektů své doby. Klášter je nejenom velmi mohutný, ale také zdobný a je považován za mistrnou ukázku goticko-renesančního manuelského stylu. Název kláštera je odvozen od jména řádu sv. Jeronýma, který ho obýval až do roku 1934.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.lisabon.poznej.com/pamatky/klaster-svateho-jeronyma/, 2.6. 2021

Portugalsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15722
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama