Krásná historická stavba a jeden z nejvýznamnějších příkladů inženýrských staveb v Lisabonu i v celém Portugalsku. Výstavba zahájena r. 1731 a r. 1748 začal přivádět vodu. Akvaduktu dominují velké kamenné oblouky. Délka 19 km, výška 65 m, šířka 28 m. Provoz ukončen r. 1967.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt v Lisabonu
© Pavel Vítek 06/2005
Lisabon je hlavní město Portugalska. Akvadukt najdeme ve čtvrti Campolide. Leží asi 6 km od lisabonského přístavu, kde se do moře vlévá řeka Tejo. Převážná část akvaduktu přetíná údolí Alcântara.
Pavel Vítek, 14.5. 2021
popis

Akvadukt se rozprostírá v údolí Alcântara. Vysoký je 65 m a široký 28 m. Voda z Queluzu vzdáleného 18,5 km je vedena jednak pod zemí a jednak nad zemí k vodní nádrži Mãe d'Água, „Matka vody“, dnes Museu da Água, vodní muzeum. Pobočka linky také napájela nádrž poblíž botanické zahrady až do roku 1940. Provoz akvaduktu byl ukončen v roce 1967. Stezku pro pěší po akvaduktu lze použít. To, co je vidět na první pohled, je ta hlavní část, ale na ni navazuje síť kanálů v délce necelých 60 km.

Pavel Vítek – zdroj: https://pt.wikipedia.org/wiki/Aqueduto_das_%C3%81guas_Livres, 14.5. 2021

historie

Název akvaduktu v portugalštině je Águas Livres Aqueduct. Přeložit by se to dalo jako „Akvadukt svobodných vod“. Jedná se o krásnou historickou stavbu a o jeden z nejvýznamnějších příkladů inženýrských staveb v Lisabonu a asi i v celém Portugalsku. Důvodem této stavby byl nedostatek pitné vody. Výstavba byla zahájena roku 1731 a v roce 1748, sice ještě ne zcela stavebně dokončené dílo, začalo do Lisabonu přivádět vodu. Akvadukt v Lisabonu je komplexní systém dodávky a distribuce vody do města. Akvaduktu dominují velké kamenné oblouky. Je dlouhý 19 km. Stavba je v Portugalsku uvedena jako Monumento Nacional, jako Národní památka. Akvadukt je jedním z největších technických divů 18. století a jednou z největších staveb tohoto druhu na světě. Akvadukt nechal postavit architekt Antonio Canevari. Král Johann V. zadal stavbu akvaduktu a lidé zaplatili za stavbu prostřednictvím vodní daně. Stavba významně přispěla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://pt.wikipedia.org/wiki/Aqueduto_das_%C3%81guas_Livres, 14.5. 2021

Portugalsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15696
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama