Krásná historická stavba a jeden z nejvýznamnějších příkladů inženýrských staveb v Lisabonu i v celém Portugalsku. Výstavba zahájena r. 1731 a r. 1748 začal přivádět vodu. Akvaduktu dominují velké kamenné oblouky. Délka 19 km, výška 65 m, šířka 28 m. Provoz ukončen r. 1967.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt v Lisabonu
© Pavel Vítek 06/2005
Lisabon je hlavní město Portugalska. Akvadukt najdeme ve čtvrti Campolide. Leží asi 6 km od lisabonského přístavu, kde se do moře vlévá řeka Tejo. Převážná část akvaduktu přetíná údolí Alcântara.
Pavel Vítek, 14.5. 2021
popis

Akvadukt se rozprostírá v údolí Alcântara. Vysoký je 65 m a široký 28 m. Voda z Queluzu vzdáleného 18,5 km je vedena jednak pod zemí a jednak nad zemí k vodní nádrži Mãe d'Água, „Matka vody“, dnes Museu da Água, vodní muzeum. Pobočka linky také napájela nádrž poblíž botanické zahrady až do roku 1940. Provoz akvaduktu byl ukončen v roce 1967. Stezku pro pěší po akvaduktu lze použít. To, co je vidět na první pohled, je ta hlavní část, ale na ni navazuje síť kanálů v délce necelých 60 km.

Pavel Vítek – zdroj: https://pt.wikipedia.org/wiki/Aqueduto_das_%C3%81guas_Livres, 14.5. 2021

historie

Název akvaduktu v portugalštině je Águas Livres Aqueduct. Přeložit by se to dalo jako „Akvadukt svobodných vod“. Jedná se o krásnou historickou stavbu a o jeden z nejvýznamnějších příkladů inženýrských staveb v Lisabonu a asi i v celém Portugalsku. Důvodem této stavby byl nedostatek pitné vody. Výstavba byla zahájena roku 1731 a v roce 1748, sice ještě ne zcela stavebně dokončené dílo, začalo do Lisabonu přivádět vodu. Akvadukt v Lisabonu je komplexní systém dodávky a distribuce vody do města. Akvaduktu dominují velké kamenné oblouky. Je dlouhý 19 km. Stavba je v Portugalsku uvedena jako Monumento Nacional, jako Národní památka. Akvadukt je jedním z největších technických divů 18. století a jednou z největších staveb tohoto druhu na světě. Akvadukt nechal postavit architekt Antonio Canevari. Král Johann V. zadal stavbu akvaduktu a lidé zaplatili za stavbu prostřednictvím vodní daně. Stavba významně přispěla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://pt.wikipedia.org/wiki/Aqueduto_das_%C3%81guas_Livres, 14.5. 2021

Portugalsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15696
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama