Katedrála anglikánské církve součástí opatství založeného asi r. 678. Uváděn jako románský i gotický svatostánek. Opatství zrušeno Jindřichem VIII. Katedrála korunována čtyřmi věžičkami. Krypta jedna ze čtyř katedrálních krypt v Anglii. Nejzajímavější je baldachýnová hrobka Eduarda II.
Hlavní obrázek místa
Katedrální kostel sv. Petra a Nejsvětější Trojice v anglickém Gloucesteru
© Pavel Vítek 08/2006
Gloucester je hlavním městem Gloucestershire a velikostí je 46. město v Anglii. Rozkládá se na východním břehu řeky Severn asi 45 km severně od Bristolu, 85 km jižně od Birminghamu a 140 km severozápadně od západního okraje Londýna. Katedrální kostel sv. Petra a Nejsvětější Trojice v Gloucesteru je katedrála anglikánské církve na severním okraji města poblíž řeky.
Pavel Vítek, 19.3. 2023
popis

Katedrála je dlouhá 126 m a široká 43,5 m s nádhernou centrální věží pocházející z 15. století, která se vypíná do výšky 67,5 m a je korunována čtyřmi elegantními věžičkami. Hlavní chrámová loď je normanská stavba s raně gotickou střechou. Krypta je jednou ze čtyř půlkruhových katedrálních krypt a Anglii. Jižní krytý vstup je postaven v perpendikulárním slohu, se zdobeným stropem, podobně jako severní příčná chrámová loď. Kruchta se vyznačuje perpendikulárním slohem navršeným na původní normanský. Katedrála mimo jiné obsahuje mozaikové okno s prvním vyobrazením golfu, které pochází z roku 1350. Je zde i řezba lidí hrajících míčovou hru, která je považována za jednu z prvních maleb středověkého fotbalu. Nejzajímavějším památníkem je baldachýnová hrobka Eduarda II., který byl zavražděn v nedalekém hradu Berkeley. Z příjmů od poutníků k tomuto hrobu byla vyzdobena tato hrobka i její bezprostřední okolí.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.britainexpress.com/attractions.htm?attraction=119, 19.3. 2023

historie

Katedrála anglikánské církve. Jejím předchůdcem bylo opatství svatého Petra, založené asi roku 678. Tento svatostánek anglikánské církve byl postaven v letech 1089 až 1499, takže je pochopitelné, že bývá uváděn jako románský i gotický. Katedrální kostel sv. Petra a Nejsvětější Trojice v Gloucesteru býval původně součástí opatství sv. Petra založeného pravděpodobně v roce 678. Další přestavba již byla gotická a její součástí se stala nová vitrážová okna. Na jedné z vitráží, která pochází z roku 1350, najdeme také vůbec nejstarší zobrazení golfu. Opatství zrušil až král Jindřich VIII. v 1. polovině 16. století, jako všude jinde v Anglii, zde konkrétně roku 1540. Kostel ale zůstával nadále funkční jako královská katedrála. Katedrála, postavená původně jako opatský kostel, má i dnes normanské jádro, které doplňují různé styly gotické architektury. Masivní normanský styl zde zastupuje zejména hlavní chrámová loď, krypta pod chórem,…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.britainexpress.com/attractions.htm?attraction=119, 19.3. 2023

Komentáře

Spojené království, Anglie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17078
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama