Katolická katedrála z 12. stol. Koncem 15. stol. výstavba severního i jižního transeptu. Chór dokončen r. 1520. Stavba poničena požárem r. 1877. Gotická trojlodní stavba o osmi polích. Obě věže čtvercového půdorysu. Stavební materiál katedrály je kámen. Unikátní jsou vitráže v oknech katedrály.
Hlavní obrázek místa
Katedrála svatého Štěpána ve farncouzských Métách.
© Pavel Vítek 06/2005
Méty jsou město v severovýchodní Francii v regionu Grand Est, hlavní město departementu Moselle. Leží na soutoku řek Mosela a Seille. Město leží na dálnici při cestě z Česka do Paříže. Katedrála svatého Štěpána, cathedral Saint Etienne, stojí na náměstí Jacqua Francois Blondela v historickém centru města, 200 m jihovýchodně od mostu přes řeku Mosellu. Vzhledem ke své výšce je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 29.3. 2023
popis

Gotická trojlodní stavba o osmi polích s hlavní lodí o délce 15,60 m a výšce 41,41 m a dvěma postranními užšími loděmi je prolnuta pravoúhlým transeptem o pěti polích s půlkruhově zakončeným chórovým závěrem s ochozem. Chór neboli kněžiště rezervované pouze kněžím je ukončeno třemi pětibokými apsidami utvářející prostor pro kapli sv. Josefa, Panny Marie a sv. Liviera. V jižní a jihozápadní části katedrály vychází z vedlejší lodě kaple sv. Svátosti, kaple Notre-Dame-la-Ronde a současný hlavní vstup do katedrály s portálem zasvěceným Panně Marii z 18. století, restaurovaný v roce 1885 do novogotické podoby. Obě věže jsou čtvercového půdorysu. Naopak dvě věže malého kruhového půdorysu jsou umístěny na fasádě katedrály v místech dotyku transeptu a ochozu kněžiště. Délka celkové stavby činí 136 m a 123,2 m v interiéru. Výška klenby činí 41,41 m. Stavební materiál nosných i nesených…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://metz-fr.translate.goog/lieux/lieu-42.php?_x_tr_sl=fr&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, 29.3. 2023

historie

Katedrála svatého Štěpána, cathedral Saint Etienne, v Metách, francouzsky Cathédrale Saint-Étienne de Metz, je katolická katedrála ze 13. století. Katedrála je se svými 41,41 metry třetí nejvyšší ve Francii. Katedrála vznikla ve 12. století sloučením dvou vedle sebe stojících kostelů. Na východě to byl kostel Saint Étienne a na západě kolegiátní kostel Notre-Dame-la-Ronde. Původně měla být stavba mnohem nižší, po změně plánů došlo k jejímu přizpůsobení nejmodernější francouzské architektuře. Získala tak nejen nezvykle vysoké prosvětlené triforium, nýbrž také mohutnou zónu bazilikálních oken. Po roce 1261 práce na výstavbě utichly až do poloviny 14. století, kdy byla dokončena hlavní loď a zanedlouho i hlavní oltář. Interiér katedrály byl dokončen roku 1381. Tehdy se začalo i s umisťováním vitráží. Transept spolu s kněžištěm původního románského kostela přežily v nezměněné podobě až do konce 15. století. Koncem 15. století započata výstavba…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://metz-fr.translate.goog/lieux/lieu-42.php?_x_tr_sl=fr&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, 29.3. 2023

Komentáře

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17105
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama