úterý, 19. leden 2021. Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Dodnes dochované hradby s 19ti baštami byly postaveny po celém obvodu města Poličky v 1. pol. 14. stol. a dosahovaly celkově délky 1220 m. Hlavní hradba byla šířky 2,5 m, před ní byla 4 m vysoká parkánová hradba a příkop, který se napouštěl vodou.
Hlavní obrázek místa
Nejfotografovanější pasáž poličských hradeb; ulice Na Bídě se stala jednou z nejdražších.
© Petr Turyna 08/2006

Opevnění Poličky patří co do půdorysné celistvosti k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Hlavní hradba s 19 věžemi je téměř kompletní, všechny čtyři brány však zanikly již před polovinou 19. století, podobně jako příkopy. Některé části hradeb si uchovaly značnou vypovídající schopnost. Ochozy rekonstruované partie hlavní hradby s několika věžemi jsou zpřístupněny pro veřejnost s průvodcem z Informačního centra.
J. Hájek, 12.8. 2006

  historie

  Popis a dějiny fortifikace
  Přemysl Otakar II. Poličku zakládá r. 1265; pro nedostatek finančních prostředků se v prvotní fázi buduje pouzep provizorní – nikoliv však neúčinné – opevnění ve formě valu. Ten byl asi 4 metry široký, nedosahoval však velké výšky. Vrcholová část byla osazena palisádou. Důležitým obranným prvkem byl již v této době rybník při jižní hraně města. Ten v podstatě suploval tok řeky – oblíbeným to

  Mass, Turyna Petr, 17.8. 2006

  Půdorys místa


  © katastrální mapa z r. 1839
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Polička

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Informační centrum
  Palackého nám. 160
  572 01 Polička
  Tel: +420 461 723 800
  URL: http://www.policka.org/detail/clanek_81.aspx
  E-mail: ic@policka-mesto.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 4517
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: brána, opevnění
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=4517
  Uveřejněno: 15.8.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama