Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina
Zřícenina hradu, který byl do konce 15. stol. sídlem majitelů rożnówského panství. Poč. 16. stol. přešlo sídlo sňatkem do rodu Tarnowskich, kteří ho k bydlení nevyužívali. Až v pol. 16. stol. rozhodl Jan Amor Tarnowski o definitivním opuštění hradu nevyhovujícího z hlediska obytného i obranného.
Hlavní obrázek místa
pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005

popis hradu

Hrad nebyl nikdy archeologicky zkoumán. Postaven byl na výhodném místě, které zajišťovalo dokonalou kontrolu toku Dunajce. Dnes je situace zcela odlišná, hladinu řeky výrazně vzedmula roznowská přehrada a výhled zastiňují vysoké stromy, kterými jsou porostlé svahy hřebene. Předchůdcem hradu snad bylo nějaké dřevozemní opevnění.
Podle dochovaných zbytků šlo o jednoduchou stavbu na obdélném půdorysu o stranách cca 44 x 20 m orientovanou ve směru sever-jih. Z ní se dochovala severní a západní zeď a fragment jihovýchodního nároží od jihu a východu zesílené opěrnými pilíři. Obdélník hradu rozdělovala na dvě nestejně části zčásti dochovaná příčka.
Zany, 26.5. 2005

  historie

  dějiny hradu
  Nevelký hrad založil na hřebeni obtáčeném tokem Dunajce někdy ve druhé třetině 14. století příslušník rodu erbu gryfa neznámého jména, otec Petra a Klementa z Rożnówa. První zmínka o hradu pochází z roku 1370, páni z Rożnówa na něm sídlili až do počátku 15. století. Poté jej krátce držel krakovský arcibiskup Mikuláš Kurowski a po jeho smrti roku 1411 jeho bratr Petr. Ten se dostal do finančních potíží

  Zany, 26.5. 2005

  Půdorys místa

  terénní náčrt
  © Bohdan Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady, Warszawa 1984
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 1217
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=1217
  Uveřejněno: 26.5.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama