Výlet k vodopádům Jedlové a na Černém potoce a jedna hra na cestu s dětmi

Pokud se nacházíte v Jizerských horách, můžete navštívit vodopády Jedlové a vodopády na Černém potoce. Pro zpestření cesty s dětmi naleznete tip na jednoduchou a zábavnou hru.

© Kateřina Venclíková, 08/2019

V Jizerských horách najdete velké množství vodních toků a malebných vodopádů. Jeden z největších vodopádů najdete na Černém potoce (1), který se nachází nedaleko obce Bílý potok. V nejvyšším místě dosahuje vodopád až 7 metrů.

Nejlepší cesta je 2km po zelené turistické značce z obce Bílý potok kde se dá zaparkovat.  K vodopádům půjdete do táhlého kopce, a je dobré obout pohodlnou turistickou obuv, dostatečné množství tekutin a nezapomeňte svačinu, protože po cestě nenajdete žádné občerstvení jen ticho lesa a šumění vody. Po cestě potkáte dva rozcestníky kdy u druhého se vydejtte po odbočce k vodopádům. Až se od vodopádu vrátíte můžete se rozhodnout, zda se podíváte na vyhlídku Hajní Kostel, která se nachází od odbočky asi 450m.
Cesta není vhodná pro kočárky, to ostatně platí i o spoustě dalších cest na podobná místa v Jizerkách. Nicméně výšlap za to stojí a i děti si užijí rozmanité cesty. 

Na vodopád se můžete jít podívat od jara do podzimu, nejhezčí je v letním období, kdy je ještě všechno zelené. Všechna ta barva do něj vnese své kouzlo. Voda z potoka je krásná průhledná a velmi studená. Vodopád je obklopen vysokými skalami, na kterých roste  mech. Během deštivého období se zvyšuje proudění vody a také se zvyšuje hladina potoka. Vodopády ani v zimě neztrácejí na svém kouzlu. Kolem vodopádů je vše pokryté krásným bílým sněhem. V zimě se dá dostat k vodopádům náročněji, protože cesta pokrytá sněhem a je záludně kluzká.

Vodopády Jedlové

Když se budete pohybovat v okolí Josefova Dolu, určitě se vydejte na krásnou procházku na vodopády Jedlové (2). Cesta vede od nádraží V Josefově Dole podél potoka Jedlová kolem již zrušeného areálu staré pily. Během cesty potkáte i několik menších vodopádů, vyhlídek a i lesní studánku. Cesta má necelé dva kilometry a rozhodně není vhodná pro kočárky, tak miminka si vezměte na záda nebo na břicho.

Lesní cesta
Lesní cesta
© Kateřina Venclíková, 08/2019

© Kateřina Venclíková, 08/2019

Místo kde je vodopád je opravdu kouzelné a obzvláště děti si užijí blízkost průzračné vody a ostrůvky z kamenů. V létě je možné se ve studené vodě i namočit.

Pokud budete mít štěstí, potkáte po cestě partičku nadšenců, kteří zde testují své schopnosti překonávat terén kamenité cesty s modely autíček, což je obzvláště pro děti úchvatná podívaná.

Terénní autíčka na cestě
Terénní autíčka na cestě
© Kateřina Venclíková, 08/2019

Hra s kolíčkem

A na závěr přidám jednu jednoduchou, ale zábavnou hru, která se dá hrát při jakémkoliv výletě obzvláště pokud cestujete s dětmi. Hru hraje vždy celá skupina. Pravidla jsou jednoduchá. Nejlépe před cestou si připravte dřevěný kolíček, věnujte jeho výrobě trochu času ať je unikátní a snadno rozeznatelný, kolíček vyřežte a nechte děti pomalovat, tím dostane punc důležitosti a vzácnosti. Dobré je si na něj napsat i rok, neboť Vás bude provázet i několik let.

Naše verze kolíčku
Naše verze kolíčku
© Jiří Čížek

A teď jak se hra hraje. Vyberte vhodné místo kde je hodně míst aby se každý ze skupiny mohl snadno schovat, to je pro začátek důležité aby byla hra jednoduchá. Stručně vysvětlete pravidla a pak můžete rovnou hru zahájit. Začínáte vy protože máte kolíček.

Stručná pravidla

Kdo má kolíček, může jej kdykoliv zvednout nad hlavu (snad jedinou podmínkou je, aby byla v okolí místa ke schování), zavřít oči a odpočítávat od deseti do nuly. Všichi se musí během této doby schovat. Po dopočítání otevře oči a koho uvidí řekne nahlas jeho jméno, ten má trestný bod. Když nikoho dalšího nevidí řekne nahlas DOBRÝ a všichni mohou vylézt ze svých skrýší. Tím je hra ukončena a pokračuje se v cestě. Poté kolíček někdy tajně předá někomu dalšímu, který jej ve vhodný okamžik zase vytáhne. Každý kdo má kolíček, jej může použít jen jednou. Kdo má trestňák tak buď musí něco udělat hned nebo po dosažení třeba 5 tresných bodů.

Použití kolíčku třeba v restauraci je pro otrlé. Občas někdo zvedne nějaký klacík a začne počítat, než se vyrazíte schovat raději zkontrolujte, zda je kolíček ten pravý. I falešné poplachy ke hře patří.

Kolíček tak putuje při výletech i několik let. Takže ho nezapomeňte při dalším výletě doma a vhodně je vytáhnout. A až s Vámi půjde jiná skupina kamarádů, nebojte, rychle se naučí jak reagovat :-)

Galerie