Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

Vítá vás hrad Vildštejn
Vítá vás hrad Vildštejn
© Lubor Ferenc 6/2018

Nedávno jsme si v článku o českých hradech psali o tom, že Česká republika zaujímá jedno z předních míst, co se týká počtu a zachovalosti středověkých hradů. Typickým představitelem „krasavce“ mezi nejstaršími hrady našeho území, patří ten v okrese Cheb, nacházející se v městečku Skalná a nesoucí název Vildštejn.

Hledejte ten pravý Vildštejn

Pokud jej budete hledat, hledejte Vildštejn ve Skalné. Jinak se vám může totiž stát, že se nechtěně ocitnete na jiném Vildštejně. Česká republika jich totiž  „vlastní“ hned pět:

  • Vildštejn – zřícenina hradu stojící na skále nad Sečskou přehradou nedaleko Chrudimi.
  • Vildštejn – zbytky zříceniny hradu nedaleko Budišova nad Budišovkou v okrese Opava.
  • Vildštejn – dnes již zaniklá tvrz nedaleko Čejkovic v okrese České Budějovice.
  • Vildštejn – jiný název pro zříceninu hradu Vlčtejn nedaleko Blovic, v okrese Plzeň.
  • Vildštejn – středověký hrad v okrese Cheb, o němž bude dnešní povídání.

Skalná u Chebu
Skalná u Chebu
© Harald Stark 2004

Výlet do západních Čech

Autem je to jednoduché, nastavíte navigaci a můžete jet. Pokud ovšem zvolíte cestu vlakem, je lepší si dopředu trasu trošku naplánovat.  Strategické místo hradu umožňuje spojit příjemné s užitečným a kromě výletu za památkou našich předků, můžete navštívit i nedaleké světoznámé lázně. Třeba ty Františkovy jsou vzdálené pouhých 9 kilometrů. Mariánské pak 43 a slavné Karlovy Vary 54 kilometrů.

Rekostrukce hradu proběhla v roce 1999 až 2001
Rekostrukce hradu proběhla v roce 1999 až 2001
© Lubor Ferenc 6/2018

Skalná, město pod hradem

Vlak staví přímo v městečku Skalná a k hradu je to slabý kilometr chůze pěšky. Pokud byste se chtěli projít až do Německa, tak vězte, že od státní hranice vás dělí pouhé 2 kilometry. Stačí jít proti proudu potoka a cesta vás dovede do míst, kde kdysi stával Mášův mlýn, poháněný vodním kolem. Záznamy o fungování tohoto mlýna jsou někdy z počátku 18. století. O sto let později byla zde vybudována i pekárna a později byl mlýn přestavěn na výletní restauraci. Ještě v první polovině 20. století to bylo vyhledávané turistické místo, které přečkalo i 2. světovou válku, ale vzhledem k jeho poloze na hraničním pásmu, bylo v padesátých letech zbořeno.

Samotné městečko Skalná se rozkládá přibližně na 23 km2 a v současné době v něm žije zhruba 2000 osob. Významným obyvatelem Skalné býval fotbalista Pavel Nedvěd, který zde prožil své dětství, a na místním fotbalovém hřišti se rodily začátky jeho slavné kariéry.

Městečko Skalná
Městečko Skalná
© Zipacna1 6/2001

Jeden z nejstarších českých hradů

Hrad Vildštejn je dominantou tohoto městečka, ale kromě něj se toto místo může pyšnit i dvěma kostely, několika kaplemi, množstvím památných božích muk, památkově chráněnými hrázděnými domy a dokonce ještě jedním hradem, jimž je hrad na Starém Rybníku. Prý je to jeden z nejfotogeničtějších českých hradů, bohužel i přes tento benefit se o něm poměrně málo ví.

Naše kroky ale vedou k hradu Vildštejn a napadá nás otázka, co bylo první – hrad nebo vesnice? Od místních lidí se dozvídáme, že ani zde nebyla historie ničím výjimečná a první stál hrad a až potom vesnice. Hrad byl postaven na žulovém kopci, jenž obtékal potok Sázek. Je to typický vodní hrad, který později od města odděloval vodní příkop a jediným místem, jak se dalo do hradu dostat, byl kamenný most. První písemná zmínka o této pevnosti je z roku 1224, ale podle historiků tu hrad stál už asi o 100 let dříve. Poprvé se jméno hradu objevilo v přídomku předního šlechtického rodu Chebska, pánů Nothaftů, přesněji Albrechta Nothafta. Teprve o mnoho let později začaly pod hradem vyrůstat první stavby domků, z nichž na přelomu 12. a 13. století vzniklo město Skalná.

Vstup do hradu
Vstup do hradu
© Salim2 8/2012

Vítá vás hrad Vildštejn

Cesta k hradu není vůbec náročná, zvládne ji procházkou opravdu každý. Ale pokud procházkám neholdujete, můžete k hradu pohodlně přijet autem. Parkoviště je od hradu vzdáleno pár desítek metrů.

Již na první pohled jde o opravdu krásný hrad v románském stylu. Sestává se z předhradí, jemuž se říká Nový zámek a ze samotného vnitřního hradu s půdorysem do nepravidelného čtyřúhelníku. Z původního stavu se dochoval jen severní díl s části věže a kaple. Jihozápadní část je nově vystavěna ze starých čedičových kvádrů.

Historie hradu

Podrobné informace o historii tohoto objektu, se dozvíte přímo na hradě. Zjistíte, že se na něm vystřídalo mnoho šlechtických rodů, které tam vládly s větším či menším úspěchem. Byly doby vzkvétání i doby proher, budování i devastace, ale i bitev a požárů. Přesto až do konce II. světové války hrad plnil svůj účel.

Po podepsání Benešových dekretů, v roce 1945, došlo ke konfiskaci hradu státem, ale i tak ještě dalších 5 let fungoval jako budova okresního soudu. Ke zrušení soudu došlo v roce 1950, kdy zámek osídlili rumunští reemigranti, díky nimž byl hrad téměř zdevastován. O osudu objektu se rozhodlo v momentě, kdy bylo vydáno povolení k jeho demolici. A právě tehdy si hradu všiml pan Zdeněk Buchtele, který díky partě nadšenců a finanční podpoře státu, chátrání budovy zastavil a demolici odvrátil.

Hrad Vildštejn
Hrad Vildštejn
© Fojsinek 2010

Hrad povstal doslova z popela

Psal se rok 1999 a na objekt se usmálo štěstí v podobě kupce, pana Miroslava Pumra. Tento podnikatel věnoval hradu vlastní prostředky a sponzorské dary a prakticky dokázal nemožné. Za necelé dva roky je z téměř zničeného hradu nově zrekonstruovaná budova, jejíž součástí je románská kaple, královský sál pro 100 osob, muzeum hasičské techniky a muzeum soudnictví a taky hradní vězení a středověká kovárna. Kolik tato oprava stála, nový hradní pán, nikdy neprozradil.

Až budete hradem procházet, nezapomeňte navštívit i středověkou hodovnu, jež se nachází ve velké a malém rytířském sále a nabízí pravé české speciality. A pokud se vám nebude chtít domů, můžete zde i přenocovat. Taková noc na středověkém hradě, může být romantika s dávnou adrenalinu. Děti se zde také určitě nudit nebudou. Až je přestane bavit množství houpaček a průlezek umístěných na nádvoří, bezpochyby je zaujme ZOO koutek s hlavním hrdinou – klokanem Skipym nebo lanové centrum

Hodovna hradu Vildštejn
Hodovna hradu Vildštejn
© Fojsinek 3/2010

Za záchranu hradu děkujeme, pane rytíři!

Středověký hrad tedy znovu žije. Ožil díky hradnímu pánovi, Miroslavu Pumrovi, jehož zásluhy ocenili i potomci rodu Nothaftů a povýšili jej do stavu šlechtického s právem užívat titul rytíře. 

Bohužel osud dokáže být někdy krutý a hradní pán roku 2016 předčasně umírá. Novou majitelkou hradu se stává jeho dcera, paní Zuzana Pumrová, která navázala na plány svého otce a dále zvelebuje tuto vzácnou kulturní památku pro návštěvníky současné, ale i pro generace budoucí. 

Vildštejnské podhradí
Vildštejnské podhradí
© Dirillo 8/20156