Věci, které jste o hradech nevěděli: Proč bylo točité schodiště vystavěno ve směru hodinových ručiček?

Bydlet na hradech bylo v minulosti typické pro vyšší šlechtu, panovníky, nebo vojska. V dnešní době se hrady jako obydlí využívají zřídka, dobové kroje jsou k vidění např. na dobových jarmarcích a s pitím z kalichu se můžeme setkat už jen v rádoby středověkých krčmách.

Zdroj: 123RF.COM

Toalety

Zdroj: Mewes / De.wikipedia.org

Chodit na hradě na toaletu, které se říkalo „Prevét“, nebylo příliš pohodlné. Jednalo se totiž o stavbu, kde člověk měl vykonat svou potřebu, tudíž tyto prostory byly velmi chladné a ne úplně voňavé. Veškeré výkaly poté skončili v hradním příkopu.

Stavební materiál

Možná to nikdo z vás netuší, ale první hrady, postavené Normany na skalách, byly dřevěné. Byl to sice dobrý cíl, stavět hrady na kopcích, kam se stěží někdo dostal, ale kvůli stavebnímu materiálu, mohl hrad jednoduše shořet.

Brány

Zdroj: 123RF.COM

Brány nesloužily pouze jako přístup do hradu. Nejen příkopy, věže, hradby, zbraně, ale také brána byla hlavní součástí hradu, aby udržela nepřátele mimo prostranství hradu. Jelikož byla brána nejsnadnější cestou, jak dobýt hrad, bylo dbáno, aby byla vyrobena z odolných materiálů.

Schodiště

Točité schodiště, bylo vždy vystavěné ve směru hodinových ručiček. S tímto nápadem přišel Siegers, když zjistil, že téměř celé vojsko zastávají praváci a meč mohou, díky takovému směru schodiště, jednodušeji vytasit i při stoupání do věží.

Nejstarší obyvatelný hrad

Zdroj: Diliff / CC BY 2.5

Asi 900 let starý, ale neustále obývaný hrad Windsor, který dnes svým domovem nazývá královna Elizabeth II. Původně byl postaven ze dřeva, později byl zrekonstruován Henrym II, který stavbě doplnil kamennou fasádu nebo kulatou věž.

Pobývat v hradech bývalo dost nepříjemné

Když se řekne hrad, myslíme si, že se jednalo o obydlí bohatých a urozených panovníků a z toho důvodu byl velmi útulný, krásně vybaven a prosvětlen. Bohužel tomu tak nebylo. Hrady byly totiž často špatně osvětlené i větrané a žití v hradu připravilo nejednu nepohodlnost.

Jídlo jako zábava

Zdroj: 123RF.COM

Hrad byl sám o sobě velmi nudným místem. Kolem hradu se dalo najít plno aktivit, jako bojový výcvik, hon na zvěř, ale uvnitř se moc aktivit provádět nedalo. Jídlo bylo pro ně zábavou, k tomu holdovali alkoholu, zpěvákům či kejklířům.

Osobní sluhové

Ke svým sluhům, se panovníci, chovali jako ke svým psům. Jejich komůrka byla situována ve stejné části, jako panovníka, byla nejteplejší z celého hradu, měli v ní svůj vlastní krb a měli svou deku.

Studna

Jako jediná slabina pro obyvatele hradu, zároveň nejjednodušší místo, kam nasypat písek nebo nalít roztavené látky proti blížícím se útočníkům a zajistit tak nepropustnost hradu. V případě, že nebyla pořádně hlídána a nechala se vyschnout, vše ostatní bylo zbytečné.

Hrady Galore

Dnes se jich v Anglii celkově počítá kolem 1500. Mnoho z těchto hradů bylo srovnáno se zemí, u 800 zůstaly alespoň pozůstatky a více než 300 již nedotčeně stojí stále na svém místě.

Autor: Jana Dvořáková

 

Mohlo by vás zajímat