Tajuplné jeskyně skrývají poklady aneb Náboženské stavby Indie
5. prosinec 2019 | Denisa Nová 2.6 min | Cestování
Z božstev a mýtů se během staletí vyvinulo jedno z velkých světových náboženství – Hinduismus. Původně bylo těsně spjato s indickou krajinou a společností. K tomu se časem přidaly další náboženství jako je džinismus, buddhismus a sikhismus. Vybrali jsme pro vás indické stavby, které jsou s náboženstvím úzce spjaty.
Elephanta
Skalní chrám na ostrově v Arabském moři, zasvěcený hinduistickému bohu Šivovi, je proslulý zejména svými pozoruhodnými kamenickými pracemi, které představují především boha samého. Sochy skalního chrámu ze 7. století patří k vrcholům raného hinduistického umění. Monumentální je trojstranná, 6 metrů vysoká busta Šivy Mahadévy.
Khadžuráho
Dvacet chrámů z období rozkvětu čandélské dynastie dokládá mimořádně zdařilé sepětí architektury a sochařství. Jsou to mistrovská díla raného indického stavitelského umění. Počátek výstavby se datuje kolem roku 930. Chrámy dodržují stavební princip a jsou orientovány od východu na západ.
Sanchi
Nejstarší budhistická svatyně Indie byla až do konce 12. století důležitým náboženským centrem. Poutní místo Sanchi bylo založeno kolem roku 250 př. n. l. a v komplexu se nachází několik nejstarších indických buddhistických chrámů.
Vrcholem jsou nádherné kamenické práce kolem Velké stúpy, která vznikla v letech 150-100 př. n. l.
Adžanta
Klášterní komplex, založený ve 2. století př. n. l., se nachází v rokli řeky Vaghóru. V kolmo spadajících stěnách vytesali věřící ve dvou stavebních fázích asi třicet jeskyň.
Jeskynní chrámy a kláštery z různých století s nástěnnými malbami jsou dokladem vysoké umělecké kvality. Pro postavy v jeskyních z předkřesťanské doby je typická obrysová kresba postav, provedená v červených a hnědých tónech.
Ellóra
Třicet čtyři jeskynních chrámů a klášterů pocházející z období 5. – 10. století, bylo vytesáno do čedičových skal v Ellóře v délce přes 2 km. Jsou proslaveny svou bohatou sochařskou výzdobou. Všechny svatyně v Ellóře, mají společné to, že do skály nebyly vytesány, nýbrž odtesány.
Autor: Denisa Nová