Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

Leeds Castle

Den první

Leeds Castle
Leeds Castle
Leeds Castle
Vystartovali jsme z London do Maidstone, města v hrabství KENTU. Jízdenka se slevou pro jednu osobu z Londýna nás stála £6.45. Navštívili jsme turistické informace a pořídili mapu podle které jsme naplánovali další cestu. Oželeli jsme Leeds Castle, který se nalézá východně od tohoto města a vydali se na cestu k prvnímu naplánovanému hradu. Jakožto neznalí anglických poměrů jsme po silnici doťapkali do Tonbridge k našemu prvnímu hradu.

Tonbridge Castle
Tonbridge Castle
Tonbridge Castle
Počasí nám přálo a tak za nedlouho po poměrně unavující cestě jsme konečně stanuli na nádvoří  Tonbridge Castle. Uvelebili jsme se na trávníku a na sluníčku relaxovali. Pak následovala prohlídka hradu. Podle mapy jsme vyhledali cestu do Mereworth, kde se na nás těšil další hrad.
Jaké bylo naše zklamání, když jsme se dozvěděli, že hrad je pro veřejnost nepřístupný. Pokusili jsme se alespoň přiblížit a udělat jednu, dvě fotografie. Pozemek byl ovšem tak velký a vegetace byla pro naše objektivy naprosto neproniknutelná a první zkušenost byla na světě. 
Cesta po silnici lemovaná neustálými ploty a cedulemi PRIVATE, DO NOT ENTRY a první neúspěch se podepsal na naší náladě. Zklamaní jsme tedy vyhledali míso pro nocleh právě v okamžiku, kdy začalo pršet.

Noc byla vcelku klidná, i když strávená na hřbitově na verandičce dřevěné chatičky. Ale pak nás čekal  další den.

Den Druhý

Hever Castle
Hever Castle
2014 Christoph Matthias Siebenborn
Ranní sluníčko by dodalo optimismu i mrtvýmu a tak plni nové energie jsme po snídani vyrazili k našemu dalšímu cíli. Podle mapy vybrali tu správnou silnici, která nás měla zavést k Hever Castle. Cesta byla poměrně dlouhá a tak jsme se k hradu dostali necelé dvě hodiny před zavírací dobou.
U brány zaplatili vstupné a vstoupili do místa, kde prožívala dětství Anna Boleyn, druhá žena Jindřicha VIII. Spěchali jsme do hradu. Po vstupu nás obklopila krása starých mistrů. Se zatajeným dechem jsme procházeli krásnými komnatami ve kterých bylo vše uspořádáno tak, jako by majitelé hradu teprve před chvilkou odjeli.
Odcházeli jsme mezi posledními návštěvníky a těšili se na bludiště a zahrady. V bludišti jsme se opravdu dokázali ztratit, ale pravidlo pravé ruky nás bezpečně dovedlo k východu. Rychlou chůzí jsme prošli krásnými zahradami, jejichž rozloha byla skutečně nevídaná. Pelášili jsme k vodnímu bludišti, ale čas pokročil a tak tuto atrakci jsme museli vynechat. To ovšem nevadilo, neboť krása zahrad a hradu v nás zanechala nádherná zážitky.

 
Chiddingstone Castle
Chiddingstone Castle
chiddingstonecastle.org.uk
Vyšli jsme z hradu a hledali místo k noclehu. Náhoda nás zavedla na Public Footpath a tak jsme poprvé objevili něco jiného než obyčejnou silnici. Před námi se otevíralo nové dobrodružství. Z rozcestníku jsme náhodou objevili cestu k Chiddingstone Castle. A tak jsme po footpath vyrazili. Na vhodném místě jsme schovali naše batohy a šli se jen tak cournout směrem k hradu. Z cedule jsme zjistili otevírací hodiny a vrátli se na místo našeho noclehu. Po večeři jsme šli spát.

Den třetí

Opět nás ze spacáků tahalo sluníčko a myšlenka na další hrádě-smrádě. Zabalili jsme a pak po skvělé cestě dorazili k Chiddingstone Castle. Na příjezdové cestě již čekalo několik návštěvníků a tak malá procházka po okolí ukrátila naše čekání. Navštívili jsme Chiddingstone a místní kostel a poté se vrátili k hradu. Jaké bylo naše překvapení, když neplánovaně byla na hradě svatba a tak jsme se na další místo nedostali. Obešli jsme tedy pozemek a objevili místo, odkud naše objektivy olízly alespoň boční zdi hradu.
V obchůdku v Chiddingstone nám poradili cestu do Royal Tunbridge Wells. Náhoda tomu chtěla, že při mylném odbočení z cesty nám osud seslal kluka s holkou, kteří nás vzali autem až do historického centra Pentiles. Bylo už pozdě večer a tak jsme se vydali vyhledat ubytování. To se naskytlo v místním obrovském lesoparku, kde naše spacáčky skryla vyskoká tráva. Nezpozorovaní jsme tedy šli spát a těšili se na další den.

Den čtvrtý

Vrátili jsme se do centra města a v Royal Victoria Place se dali do kupy. Koupili něco k snídani a konečně navštívili bookstrore a vybrali mapu, která nám měla usnadnit další putování.
Při plánování další cesty jsme po cestě objevili Bayham Abbey. Mapa byla velmi podrobná 1:15000 a stála nás £12.

View of Bayham Abbey from the South
View of Bayham Abbey from the South
MortimerCat

Po dlouhé cestě skrze pastviny, pole a louky se před námi konečně objevila odbočka k našemu vytouženému cíli. Sluníčko stálo ještě dost vysoko aby nám nasvítilo tyto krásné zříceniny. A tak na měkkém trávníku jsme jako jedinní návštěvníci pobíhali po celém areálu zřícenin.
Když jsme se napásli nádherných pohledů (a šestá hodina odbila) odešli jsme k našemu dalšímu cíli. Po nedlouhé cestě opravdu skvělou přírodou jsme si ustlali na pastvině mezi ovcemi. Kolem nás hopkali zající, bečely ovce, lezli veverky a lítali bažanti. Skutečně tam bylo neskutečně živo.
Zakuklili jsme se do našich spacáčků a po krátké večeři hráli kostky o gumové bonbóny. Bylo to fakt bezva. No a potom se šlo jako obvykle se spát.

Den Pátý

 

Scotney Castle
Scotney Castle
2015 Jasper
Ráno foukal studený vítr, ale sluníčko začínalo pěkně připalovat. Pár minut od místa našeho "letoviska" se nachází Scotney Castle, ke kterému jsme po partičce kostek vyrazili.
Jaké ovšem bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že tento hrad má právě v době naší návštěvy zavírací den (skutečně se vyplatí sledovat otevírací hodiny). Pokusili jsme ukecat majitele, ale jeho odpověd se skládala ze dvou výstižných slov "strictly closed". Obíhali jsme tedy pozemek ve snaze zachytit okem, potažmo objektivem alespoň kousek hradní zdi.
To se nakonec podařilo a v bujné vegetaci nalezli prostor a spatřili jsme to co je normálně návštěvníkům skryto.
Jedna fotografie a šupem dál. Sluníčko pěkně připalovalo a nás čekala daleká cesta na Bodiam Castle.
Středověký Bodiam Castle
Středověký Bodiam Castle
2015 British Castles
To co nás čekalo nás doslova a do písmene ohromilo. Skutečný vodní hrad se vším všudy. Vlastně spíš žřícenina, ale z venku naprosto neporušená. To byla ta pravá pastva pro naše foťáčky. No a to byl předposlední den s posledním hradem. Po zavírací hodině, opět jako poslední návštěvníci jsme se vydali sehnat nějakou putiku, kde čepují pivo. Když jsme se posilnili, vyrazili jsme hledat naše další noční útočiště. Sluníčko se schovalo a ohýnek dohořel. A my jsme šli spát. A tak nás čekal poslední den.

Den Šestý

Čekala nás asi nejsmutnější cesta. Cesta na nádraží do Robertsbridge. Za nedlouho jsme stanuli s jízdenkou do Londýna na nástupišti. Vlak, který jezdí každou hodinu a pěkně si to po těch kolejích švihá, nás vyklopil na London Terminals a mě se vrátila smutná, kterou jsme asi trochu otrávil svého společníka (snad to nebylo tak hrozný). A blížila se hodina odjezdu do Prahy.

A tak to byl konec našeho putování.

A v Anglii je tolik dalších a krásných hradů, kostelů,... Tak mám takový pocit, že se tam ještě někdy podíváme. Teď už ovšem vybaveni zkušenostmi, které jsme nasbírali během tohoto prvního vandru.

 

Informace pro trampíky


Přináším několik základních informací, které pomohou při první orientaci a plánování vandru do Anglie.

  • Z Prahy přes Plzeň jezdí do Londýna autobus nebo si můžete vybrat pohodlnějí cestování vlakem. V domě, kdy jsme cestovali my, rozhodli jsme se pro autobus.
  • Nešetřete na pořádné mapě. Bez mapy jste v Anglii jako ztracení. Asi nejlepší mapa, která se dá koupit (podobná naší turistické mapě) je v edici EXPLORER. Její cena je £5,50.
  • Rozhodněte se, zda budete cestovat vlakem a nebo pěšky. Cestování vlakem je pro čecha poměrně nákladná záležitost. Pokud se rozhodnete pro cestování vlakem, doporučuji zakoupit NET-RCARD, což je sleva pro skupinu 1-6 osob. Kouzlo této karty je, že platíte pouze 2/3 ceny jízdného. POZOR Karta platí jen pro určitá hrabství! Její cena je £20.
  • V Anglii nenajdete turistické cesty na jaké jste zvyklí u nás. Místní cesty se jsou označeny PUBLIC FOOTPATH a vedou převážně mezi soukromými pozemky lemovanými plotem, přes pastviny, kde potkáte neuvěřitelné množství ovcí, krav atp.
  • Zapomeňte na velké silnice. Ty používejte jen v nejnutnějších případech pro přechody mezi FOOTPATH.
  • Ne každý hrad, který je na mapě je návštěvný a hlavně i viditelný. Vše leží na soukromých pozemcích a tak se může stát, že vytoužené místo ani nezahlédnete. Vyplatí se navštěvovat turistická centra a získávat informace o návštěvních hodinách objektů, které chcete navštívit. Zříceniny volně přístupné jako jsou u nás nenajdete. Ceny vstupného se pohybují od £2 - £10 (možná někde i více). Existuje jakási permice, která stojí asi £14 a která vám otvírá vstup na vybraná místa bez dalšího poplatku.
  • Co se potravin týká, chléb se prodává balený, porcovaný a jeho cena se pohybuje od 20P do £1; perlivá voda, limonády okolo £1,20; magnum zmrzlina £1,20.
    Nejčastější (a dobré) jsou beans (fazole v tomatové omáčce) 10P. Pro nákupy vyhledávejte velké supermarkety jako jsou TESCO, Sainsbury a vyhledávejte potraviny produkované přímo tímto obchodem. Jsou výrazně levnější. Sendviče jsou poměrně drahé £2,5

Public footpath vede skrze pastviny, pole, louky, lesy
Public footpath vede skrze pastviny, pole, louky, lesy
© Darren Chapman