Pyramida La Danta a další důkazy o tom, že Mayové předběhli svou dobu

Vědci, kteří se zabývali Mayským kalendářem, určili, že k přechodu do nové éry došlo dne 21. prosince 2012. Někteří předpovídali, že bude konec světa, ostatní nás ujišťovali, že není důvod věřit, že nějaká katastrofa přijde. Čím byli ale Mayové vlastně napřed?

Zdroj: 123RF.COM

Mayové předčili dobu

Obrovská města a pyramidy

Zdroj: Geoff Gallice / CC BY 2.0

Ve městě El Mirador, ležící v severní části Guatemaly, žilo tehdy kolem 200 tis. obyvatel. Toto město mělo rozlohu dnešního centra Los Angeles a počet obyvatel se postupně navýšil až přes 1 milion.

Toto město lidé opustili asi před 2 000 lety. Ačkoliv se v okolí města nachází pouze džungle, pyramida La Danta byla vystavěna v samém centru a vypadá jako malá hora. Rozlohou se jedná o největší pyramidu na světě.

Pokrývá totiž kolem 45 akrů, vysoká je přes 70 metrů a široká kolem 298 metrů. Dnes je El Mirador součástí Národního parku Mirador-Río Azul. Město El Mirador je často označován jako kolébka mayské civilizace, jedná se pouze o jedno z mnoha mayských měst, která byla postavena.

 

Míčové hry a mnoho fanoušků

Zdroj: Manuel Aguilar-Moreno / CSULA Ulama Project - Manuel Aguilar / CC BY 2.5

Myšlenka o dnes známém Super Bowl, vznikla už před více než 3 000 lety. Tento sport je považován za nejstarší známý organizovaný týmový sport na světě.

Kolem hřiště stály obvykle dvě rovnoběžné stěny, primitivní sedadla, která se podobají boxům se sedadly dnešních fotbalových hřišť. Při hrách se používaly gumové míčky a hrály se smíšené hry v kombinaci basketbalu, fotbalu nebo volejbalu.

V případě prohry byli často obětováni někteří členové týmu. I dnes se v západním Mexiku hraje sport zvaný Ulama, který je spojován s kořeny mayských míčových her, ale naštěstí se od obětování členů týmu již upustilo.

 

Mayský jazyk je dnes stále používán

Zdroj: Barna Tanko / 123RF.COM

Počátek mayské civilizace je datován k roku 2 000 před naším letopočtem, ale první zmínky o jazyku, podobnému tomu mayskému, se objevily přibližně před 5 000 lety.

Abyste to dokázali porovnat, anglický jazyk se objevil před 1 500 lety, kdežto románské jazyky asi před 1 000 lety.

Dnes přibližně 6 milionů obyvatel žijících v Guatemale, Hondurasu, Mexiku, Belize a některých částech zemí ve Střední Americe, kde jsou ještě stále odolní, vůči jazyku španělskému, používají mayský jazyk.

 

Ohromující a obdivuhodná architektura

Zdroj: 123RF.COM

Mayské ruiny jsou jedny z největších s nejpodrobnějšími detaily celé civilizace v historii. V roce 2005 bylo zdokumentováno více ne 4 400 lokalit s mayskými památkami. V průběhu let, díky nástupu nových vládců, některé objekty byly přestavěny nebo rozšířeny.

Mayové celkově dokázali stavět ve čtyřech stavebních metodách, jako byly chrámy či pyramidy, města, jeskynní objekty, nebo kamenné konstrukce.

 

Zkušení astronomové, matematici a inženýři

Mayové měli opravdu velké zkušenosti v oblasti astronomie. Nalezený důkaz byl v Peténu v Guatemale, kde byl nalezen objekt s řadou předmětů seřazených od severu k jihu, stejně tak, jako dveře, které zas byly v souladu se zimním a letním slunovratem.

Na nedaleké pyramidě Maya je možné pozorovat pohyb slunce včetně určení času. Že byli mayové zkušení i ve strojírenství se prokázalo v roce 2010 při nálezu tlakového systému ve městě Maya Palenque v Mexiku. Jednalo se o primitivní vodovodní systém.

 

Filmbanner
O Mayské kultuře je možné spatřit jedinečný snímek z pera Mel Gibsona a Farhada Safinia Apocalypto. Jedná se dobrodružné drama, které není pro slabé nervy. Film má stopáž 133 minut a byl natočen v roce 2006.

Tento velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Jedná se o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady kolem Mayské kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími.