Podívejte se na hrad Kašperk, na kterém se točila pohádka Anděl Páně

Pohádka o nešikovném andělovi Petronelovi, který zkazí všechno, co může a za trest je seslán na zemi, aby napravil alespoň jediného hříšníka, patří k oblíbeným pohádkám

Wikipedia

Anděla na jeho pouti doprovází škodolibý čert Uriáš a osud je zavede až na sídlo nafoukaného hraběte Maxmiliána, kterému slouží hodná a poctivá Dorotka. Snímek Anděl Páně z roku 2005 byl filmovým debutem režiséra Jiřího Stracha a pyšní se snad největším počtem českých hvězd ve vedlejších rolích. Titulní postavu ztvárnil Ivan Trojan, jeho čertovského přítele Jiří Dvořák.

Wikipedia

Většina exteriérů se natáčela na šumavském hradě Kašperk. Jelikož se pohádka odehrává v zimě, filmaři předpokládali, že na nejvýše položeném hradě v Čechách nebude nouze o sněhovou nadílku. Byla. Teprve čtyři hodiny před první klapkou začalo hustě sněžit, jak uvedl v jednom z rozhovorů režisér.

Ve filmu je vidět nádvoří Kašperku, příjezdová cesta i okolní lesy. Kostelík svatého Mořice, v němž se Petronelovi zjeví Panna Marie v podání Kláry Issové, leží na nedalekém kopci Mouřenec nad Annínem a je jedním z nejstarších na Šumavě. Je zde také oltář, u něhož byli na konci oddáni Dorotka s Maxmiliánem. Ostatní hradní interiéry se převážně natáčely na Českém Šternberku.

Wikipedia

Prohlídky se zimní tématikou 

Kašperk byl vybudován v letech 1356 – 1365 z popudu Karla IV. pro ochranu zlatých dolů a obchodních cest. Jedná se o částečnou zříceninu a typická je jeho silueta dvou masivních hranolovitých věží. Je spojován s celou řadou tajemných příběhů o skřítcích střežících poklad, čarodějnicích a dalších strašidlech. Údajně se tu zjevují i za bílého dne.

Pohádkovou atmosféru místa využívají správci objektu k pořádání nejrůznějších kulturních akcí a tematických prohlídek.