Lovecký zámek Humprecht postavil pro svou milovanou manželku. Ta se s ním po chvíli rozešla

Nezaměnitelná stavba oválného půdorysu s tureckým půlměsícem na vršku střechy leží na kopci u městečka Sobotka v Českém ráji. Jméno získala podle svého zakladatele hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic a její vznik je opředen romantickým příběhem.

Zamek
Zamek
Autor:Wikipedia

Hrabě zatoužil udělat radost své milované ženě markýze Dianě Marii z Gazolda a tak dne 22. června 1666 uzavřel smlouvu o postavení nového zámku na panství Kost. Aby se co nejvíce strefil do manželčina vkusu, zvolil si jako architekta Carla Luraga, který měl stejně jako Diana italský původ. Předlohou pro atypické letní sídlo se staly podobné stavby v tehdejší Itálii. Jelikož se mělo jednat o „malý dárek“ k svátku, na stavbu se velmi spěchalo. Hrubá stavba byla hotova přibližně za dva roky. Přesto ji hraběnka pravděpodobně nikdy nespatřila. Traduje se, že teplomilnou Italku odradila česká zima a tak ji cesta na Humprecht vůbec nelákala. Raději se vrátila do Itálie a nakonec se s mužem rozešla.

Zamek
Zamek Autor: Wikipedia

Zakladatel Černínského paláce

Pravdou je, že manželství diplomata Humprechta a Diany Marie nebylo šťastné. Seznámili se ve Vídni na císařském dvoře, kde vyhlášená krasavice Diana Marie působila jako královnina dvorní dáma. Svatba se konala roku 1652 a účastnil se jí i císař s chotí. Novomanželé poté pobývali na českých panstvích Černínů, která různě přestavovali a zvelebovali. Po roce 1666 se však hraběnka vrátila do rodné Mantovy,
protože jí nevyhovoval životní styl ve střední Evropě. Měli spolu několik dětí, jen dvě se však dožily dospělého věku. Manželé pak žili odděleně a pouze si vyměňovali korespondenci ohledně výchovy svých synů.

Humprecht Jan Černín z Chudenic se do historie zapsal také jako zakladatel Černínského paláce na Pražském hradě. Jeho letní sídlo v době svého vzniku nazývané Humprechtsberk kromě architektonické originality proslavil hlavně hodovní sál v horním patře s výjimečnou akustikou. Z dřevěného ochozu je překrásný výhled do širokého okolí.

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat