Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

Pozdrav Léta z Martinščice
Pozdrav Léta z Martinščice
© Jiří Čížek 07/2020

Když navštívíte Chorvatsko, konkrétně ostrov Cres (čtěte s C nikoliv s K), který se nalézá na dohled známějšího ostrova Krk, neleznete zde kromě moře s romantickými plážemi, odlehlé starobylé osady, olivové háje, všudepřítomná stáda ovcí a fascinující nekonečné skládané kamenné zídky. Ostrov patří k pásu Kvrnerských ostrovů a jeho rozloha je asi 405km2. Název ostrova byl za Římanů Apsyrtides. Na Cresu nejsou žádné povrchové toky a pitná voda je získávána z Vranského jezera které je v samotném srdci ostrova. Přes celý ostrov vede jedna hlavní široká silnice z Poroziny, kde je jeden z přístavů trajektu až do Osoru, kde je průplav vybudovaný ve starověku a spojující ostrov Cres a ostrov Lošinj.

Město Cres. Uličky starého města a věž

Město Cres s nepřehlédnutelným starým trajektem
Město Cres s nepřehlédnutelným starým trajektem
© Jiří Čížek 07/2020

Ve městě, které má stejný název jako celý ostrov se můžete podívat do úzkých křivolakých uliček, na malá náměstíčka a tajemná zákoutí. Když si přivstanete, tak na rybím trhu můžete zakoupit různé mořské rybičky a jiné příšery. V přístavu je nepřeberné množství hospůdek a kaváren. Nad městem naleznete pozůstatek opevnění města, jedné poslední věže a na hranici starého města dvě brány. Od přístavu se podél pobřeží táhne dlouhá promenáda s malými plážičkami vedoucí kolem přilehlého kempového městečka se stánky s rychlým občerstvením, sportovními a hračkovými zbytečnostmi, půjčovnami lodí a zahradními restauracemi. Tato část je zaměřena především na lidi z přilehlého kempu. Dá se říci, že na Cresu převažuje počet kempujících oproti návštěvníkům ubytovaných v apartmánech. V samotném centru objevíte nepřeberné množství obchůdků, restaurací kaváren žijící převážně z turistického ruchu. U kostela je výborný obchůdek s potravinami a malinká masna. Na samém okraji nelznete obchod Plodine což je něco jako Albert.

Městečko Cres není velké a půvabné bloudění křivolakými uličkami s prohlídkami tajemných zákoutí, kostelů a výletem na věž vám vystačí na jeden necelý den. Když cestu spojíte s výletem po promenádě, užijete si krásnou atmosféru přímořského městečka.

Poslední věž z původního opevnění Cresu
Poslední věž z původního opevnění Cresu
© Jiří Čížek 07/2020

Osor, místo, které spojuje ostrov Cres a ostrov Lošinj

Městečko Osor s kostelem a zříceninou kláštera
Městečko Osor s kostelem a zříceninou kláštera
© Jiří Čížek 07/2020

Když nebude úplně slunečný den, je čas navštívit nějaká další zajímavá místa. Jedním takovým je městečko Osor, místo, které spojuje ostrov Cres a ostrov Lošinj otočným mostem přes úzký průplav. Ve starém Osoru můžete shlédnout zříceninu benediktinského kláštera a kostela sv. Petra postaveného v 11. století sv. Gaudentinem, biskupem z Osoru a opuštěném v 17. století. Auto si nechte zaparkované u prvního kruhového objezdu a pak se vydejte pěšky do slepé ulice kolem kostela sv. Marie. Po pár metrech odbočte doprava a cesta Vás dovede přímo ke klášteru.

Toulání starým Osorem si můžete zpestřit hledáním fragmentů zdobných prvků pocházejících z kláštera a většinou umístěných nad vchody domů. Schválně, kolik jich naleznete? Úzkými uličkami se určitě dostanete ke kostelu povznesení p. Marie. Po cestě potkáte několik restaurací ve kterých si můžete dopřát výborné místní kuchyně.

Osor, zříceniny kláštera a kostela
Osor, zříceniny kláštera a kostela
© Jiří Čížek 07/2020

Klášter sv. Petra v Osoru
Zříceniny bývalého benediktinského kláštera sv. Petra. Toto románské opatství na východním pobřeží Jadranu bylo založeno na počátku 11. století sv. Gaudentiem, biskupem Osorským.Klášter byl v průběhu 17. století byl opuštěn. Archeologický výzkum, který byl proveden od roku 2006 v rámci chorvatsko-francouzské spolupráce, dal jasný pohled na podmínky pro založení kláštera, jeho počátky a další vývoj. Víme, že byl postaven na místě předchozí prehistorické nekropole (10. - 6. století před naším letopočtem), obytné čtvrti starověkého města (3. - 4. století nl) a kostela ze 6. nebo 7. století. Kostel byl rozšířený v 9. století a byl při založení kláštera nahrazen novým. V Osorských domech bylo použito mnoho fragmentů z jeho bohatých sochařských prvků. Klášter je také známý pro pozůstatky kláštera (nachází se pod dnešním parkovištěm) a budovy umístěné podél zdí. V průběhu staletí byli mniši a obyvatelé Osoru pohřbeni v raně středověkém mauzoleum a v hřbitovech umístěných kolem kostela.

Z Osoru je možné pokračovat na Mali Lošinj. Tento ostrov má velmi příjemné podnebí, hojnost vegetace a lesů. Díky těmto podmínkám se stal koncem 19. stol. jedním z nejoblíbenějších středisek na východním Jadranu. V této době si tu stavěli své vily příslušníci nejvyšší rakouské aristokracie, měl tu vilu (dnešní vila Karolina na Čikatu) i rakouský císař František Josef I. Nalzenete ji poměrně snadno podle jediného zdobného přístavu balustrádami.  Stavělo se většinou v historizujících slozích.

Vila Karolina na Čikatu. Letní sídlo France Josefa 1.
Vila Karolina na Čikatu. Letní sídlo France Josefa 1.
© Jiří Čížek 07/2020
Přístaviště u vily Karolina
Přístaviště u vily Karolina
© Jiří Čížek 07/2020

Vesnička Lubenice a zříceniny Gabrovica

Typický pohled na Lubenice
Typický pohled na Lubenice
© Jiří Čížek 07/2020

Asi jedním z turisty nejnavštěvovanějších míst je malá vesnička Lubenice s úzkými křivolakými uličkami a nádherným výhledem. Užijete si opět cestu po úzké silničce lemovanou všudepřítomnými kamennými zídkami s rizikem couvání. Po pár kilometrech se Vám otevře krásný pohled na Lubenici. Zaparkujte na jednom ze dvou parkovacích míst a raději moc nevybírejte, o parkovací místa je zde nouze. Až projdete městečko  nalezente za posledním domem nad Lubenicí na nejvyšším místě dalekohled s výhledem na stejnojmennou proslulou pláž. Za posledním kostelem také naleznete turistickou cestu do Pernatu. Naleznte zde také příjemnou hospůdku s vynikajícím jehněčím s noky.

Lubenice je situována na skalním vrcholku
Lubenice je situována na skalním vrcholku
© Jiří Čížek 07/2020

Abyste si odpočinuli od turistů, můžete se dále vydat do Pernatu, vesnice která čítá několik domů a nepotkáte tady ani živáčka. Zde na malém náměstíčku, kde  končí silnice nechte auto pod stromy a vydejte se po kameny lemované cestě. Je zde jakési značení červeno bílou značkou, které vlastně ani není nutné, neboť z hlavní cesty není kam odbočit. Cesta je dlouhá asi 2,7 km s mírným stoupáním a klesáním a dospělému trvá jedna cesta asi 55 minut svižnou chůzí. Na výlet je lepší vybrat lehce zamračený den. V cíli cesty uvidíte malý kostelík a zříceniny obytných stavení a výhled na moře. Odtud pak vede cesta asi 1,5 km na pláž Gabrovica, která je přístupná pouze lodí a nebo po této cestě. 

Cesta na Grabrovicu kde nepotkáte ani živáčka
Cesta na Grabrovicu kde nepotkáte ani živáčka
© Jiří Čížek 07/2020

Parkování u Lubenice je trochu komplikované
Parkování u Lubenice je trochu komplikované
© Jiří Čížek 07/2020

Celodenní koupání na pláži Uvala Zela pod vesnicí Belej

Pláž Pod Belej
Pláž Pod Belej
© Jiří Čížek 07/2020

Kouzelná pláž s malinkým přístavištěm se nachází autem z Cresu asi 18km pod vesničkou Belej. Na značené odbočce z hlavní sinice se vydáte velmi úzkou sinicí asi 400m až k moři, kde nalezente dvě malinká parkoviště. Pokud po cestě potkáte auto, jednoho z Vás nemine couvání na nejbližší rozšířené místo. V závěru cesty k moři se nelekejte velmi prudkého klesání. Auto nechte na spodním nebo vrchním místě, které se sice tváří jako parkoviště, ale nevypadá tak. Parkování se zde neplatí.

Můžete zůstat na plážičce kde je sluníčko po celý den, nebo využít některé mini-pláže pod skalním útesem, kam jde slunce asi do 13 hodin. Zde je místo tak pro 10 lidí, pod druhým trochu více, rozhodně si ale užijete klidné atmosféry. Proplout můžete i dvěma malými jeskyněmi, což je dobrodružné obzvlášť pro děti. Moře je zde neuvěřitelné průzračné a teplota vody se pohybuje kolem 26°C v červenci. Z mořské fauny zde můžete nalézt Sumýše, pod kameny se občas skrývá mořská hvězdice, ježovky, ježky a samozřejmě nepřeberné množství rybiček. Určitě si nezapomeňte vzít paddleboard nebo jiné přenosné plavidlo.

Přístup do vody je pár metrů pozvolný a vhodný pro děti a pak trochu příkrý, což ocení ti, kdož potřebují do vody skočit a ne se trápit pomalým sestupem. Na místě nenajdete žádné občerstvení ani hospodu. A dá se sem přijet i lodí a za kotvení se nevybírá žádný poplatek.

Vesnice Beli, kamenný labyrint a pláž Pod Beli

Vesnice Beli osídlená již přes 4000let
Vesnice Beli osídlená již přes 4000let
© Jiří Čížek 07/2020

Samotná vesnička Beli patří k jednomu z nejpřitažlivějších míst. Je osídlena již přes 4000let a nalezente zde staré domy s malými terasami, úzké uličky, mlýn na olivy a hlavně nezapomenutelnou atmosféru.

Z Cresu se vydejte směrem na Porozinu a po 12km odbočte na Beli. Dejte pozor zase Vás čeká velmi úzká silnice i 

Silnice jsou opravdu úzké a couvání se nevyhnete
Silnice jsou opravdu úzké a couvání se nevyhnete
© Jiří Čížek 07/2020
když vyhýbací místa jsou zde častěji. Zažijete po cestě zajímavé překvapení, neboť úzká silnice se změní ve doupruhovou s krásnými bílými čarami. Ale nejásejte po asi 300m se opět změní na úzkou a případnému couvání se nevyhnete. Asi po 6 km uvidíte na kopci malebnou vesnici Beli. Sjeďte až k místu kde je prudká odbočka do leva a tam zaparkujte. V místě je velmi těžké kdekoliv jinde zaparkovat a do Beli se autem skutečně nedostanete. Z místa kde zaparkujete se můžete vydat na 1,5km vzdálený Lada Labyrint.
Kamenný labyrint
Kamenný labyrint
© Jiří Čížek 07/2020
Labyrint je poskládaný z kamenů a jeho projití vám zabere nějaký čas. Odbočka k labyrintu je označena dřevěnou šipkou s popisem. Sice na mapě uvidíte i další labyrinty, jako je Ishtar labyrint, ale pokud se nechcete jen projít v občas dost šíleném terénu, tak doporučuji tuto turistickou atrakci s klidným svědomím vynechat, neboť na místě je možné nalézt jen nevzhlednou skupinu kamenů. O dalších labyrintech jako je Tara labyrint a Rusalka labyrint si myslím své.

Uličky ve středověkém Beli
Uličky ve středověkém Beli
© Jiří Čížek 07/2020
Studny v Beli
Studny v Beli
© Jiří Čížek 07/2020

Když se stejnou cestou vrátíte k místu, kde jste nechali auto, sejděte ještě kousek k Římskému mostu a dopřejte si přes něj přechod tam a zpět. A tím se s památkami a zajímavostmi rozloučíme a sjedeme dolů k pláži. Čeká vás 19% klesání a opět velmi úzká silnička.

Parkování u pláže pod Beli
Parkování u pláže pod Beli
Jiří Čížek 07/2020

Parkování u pláže je za paušální poplatek 45kn. Na místě je výborný bufet s příznivými cenami, WC a sprchy se sladkou vodou. U místa je také potápěčská báze, tak si můžete dát výlet pod hladinu. Pláž je oblázková a je zde jak mělčina tak po pár metrech hloubka a na úrovní bójek je hloubka asi 20m. Nad hlavami Vám občas zasviští osoba jedoucí na laně na druhý břeh, což je zajímavá místní adrenalinová atrakce za 100kn.

V konobě u pláže dobře vaří a bez problému si můžete dát pivko, oběd, a i zmzlinu z chlaďáku. Jedinečná je King pistáciová, vanilková nebo karamelová. Pistáciová jednoznačně vede. Městečko Beli navštivte až skončíte den na pláži. Zkuste zaparkovat u vchodu do města kde to půjde a vydejte se jedinou přístupovou cestou. Budete se klikatit středověkými uličkami s kamennými kašnami téměř u každého domu. Určitě dojdete na náměstí na samotný vršek města a uvidíte dva kostely. A že jste v 21. století zjistíte podle toho, že narazíte na děti s tablety v ruce.  Užite si tuto atmosféru a neváhejte prošmejdit všechny uzoučké průchody s kamenými chodníčky.

A několik rad na závěr

  • Stáhněte si do mobilu offline verzi seznamovských map ostrova. Jsou zde dobře viditelné i menší cesty a navigace funguje dokonale a nebudete tak bloudit.

  • Vransko jezero uprostřed ostrova je jediná zásobárna pitné vody a je nepřístupné, nemá cenu se pokoušet k němu dostat.

  • Počítejte, že ceny na Cresu ale asi obecně v Chorvatsku jsou vyšší než v ČR, průměrná cena oběda pro jednu osobu se pohybuje mezi 70 – 110kn (Pleskavica se sýrem a opečeným bramborem 105kn tj. asi 380Kč)

  • Nezapomeňte si boty do vody. Místní pláže jsou pokryty drobnými kamínky nebo oblázky a chůze bez bot je krajně nepříjemná. Leckde jsou i ostré vápencové kameny a bez plaveckých bot není vůbec šance na ně vstoupit. A někde jsou i ježci.

  • Pokud si půjčujete člun, nezapomeňte se zeptat co se stane, když jej poškodíte, vyhnete se tak nepříjemnostem pokud nezvládnete manévr třeba při tankování.

  • Na trajekt raději přijeďte dříve tak o 30minut ať máte jistotu, že se na loď vejdete a a nebudete čekat na další.

  • Na výběr peněz používejte bankomat Reiffeisen Bank, která má nejmenší poplatky za výběr. V Cresu ho najdete kousek od benzinové pumpy směrem do města po pravé straně.

  • Rychlost na ostrově je téměř všude upravena na 80km/h a před odbočkami snížena na 60km/h. Na jiných cestách budete rádi, když to půjde 50km/h a pozor na kozo-ovce, které moc neřeší jestli něco jede nebo ne.

Galerie