Kdo byl ukrutný Radouš? Založil hrad a nakonec zemřel v jeho troskách

Legenda o založení západočeského hradu Radyně vypráví příběh o mladíkovi s oslíma ušima, kterého lidské posměšky dohnaly k zoufalým činům. Dodnes prý hlídá místní poklad.

Wikipedia

Jedná se o prastarý příběh, který zaznamenal už v 16. století český spisovatel a kronikář Václav Hájek z Libočan. S drobnými obměnami se traduje do dnešních dnů. Hlavním hrdinou je nešťastný mladík jménem Radouš, který se narodil jako netvor. Jeho matka si vroucně přála porodit dceru. Sudička jí však prorokovala narození syna a zoufalá žena prohlásila, že by raději měla osla. Když se pak narodil chlapec s oslíma ušima, kozí bradkou a kančími zuby, rodiče ho zapudili a dali ho vychovat cizím lidem.

Radoušovi se pro jeho vzhled lidé vysmívali, a tak z něj vyrostl zatrpklý a zlý mladík toulající se po lesích jako divá zvěř. S pomocí skřítků vystavěl hrad a pojmenoval ho po sobě – Radyně. Oženil se s krásnou ženou, ale jejich syn byl stejně ošklivý, jako otec. Radouš v zoufalství dítě i ženu zabil a pohřbil v hradním sklepení. To celé se opakovalo s dalšími manželkami a dětmi, teprve sedmé ženě se podařilo včas uprchnout.

Wikipedia

Zřícenina dodnes ukrývá poklad 

Radouš se nebál ničeho kromě bouřky a ta se mu nakonec stala osudnou. Jednoho dne uhodil blesk do věže a hrad se zřítil na svého pána ukrytého ve sklepě. Pověst praví, že je na Radyni zakopaný poklad, který hlídá Radoušův duch spolu s Černým Hanušem a černým psem. 

Sdílet

Mohlo by vás zajímat