Jaká místa u nás nejčastěji navštěvují cizinci? Máme pro vás 7 tipů

Česká republika bezesporu patří mezi země, které mají svým návštěvníkům co nabídnout. Jedná se jak o starobylé památky, tak i o mnohá jiná místa, jež dokážou vzbudit pozornost. Pokud byste se chtěli dozvědět, jaké lokality jsou u nás nejoblíbenější a působí jako turistické magnety, jste na správném místě. My se totiž v následujících řádcích zaměříme hned na 7 nejznámějších míst, která turisté milují. Třeba se i vy inspirujete a některé z nich si vyberete.

Zdroj: Packare / CC0

Pražský hrad

Jasnou jedničkou z pohledu počtu návštěvníků je bezesporu Pražský hrad. Tradiční sídlo českých panovníků a samozřejmě i prezidenta České republiky navštíví ročně nejvíce turistů. Hradní komplex je otevřený celoročně, podívat se lze do různých míst. Jmenovat bychom mohli například starý královský palác, tradiční Zlatou uličku, baziliku sv. Jiří, obrazárnu Pražského hradu a mnohá další místa. O starobylosti samotného Pražského hradu nás přesvědčí už jen rok jeho založení. Zapříčinil se o to okolo roku 880 kníže Bořivoj ze slavného rodu Přemyslovců. Pražský hrad leží na ploše 70 000 m², jde o jeden z největších hradních komplexů světa. Zapsán je také v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ostatně i proto na něj mnozí sázejí třeba na onlinesazkovekancelare.cz jako na jednu z nejnavštěvovanějších památek Evropy. Pražský hrad je zkrátka chloubou České republiky, která je navštěvována právem.

Zdroj: Pxfuel

Lanovka na Petřín

Pozoruhodnou lokalitou je i Petřín, a to nejen díky rozhledně, ale i lanové dráze, která vede na jeho vrchol. Samotná dráha je unikátní především tím, že vypadá, jako by byla nakřivo. Architekti ovšem nebyli šílení a vytvořili zcela unikátní dílo, jež je jakýmsi originálním kompromisem mezi výtahem a vlakem. Z hlediska historie se jednalo o první lanovku na vodní pohon. Právě na ten přišli v roce 1890 inženýři Reiter a Štěpán. Výlet určitě stojí za to, vždyť už ze stanice Nebozízek je neskutečný výhled na Prahu včetně dominanty v podobě Pražského hradu. A co teprve z Petřína?

Pražská zoologická zahrada

Vyrazit s rodinou za zvířaty určitě stojí za to. Zoologická zahrada hlavního města Prahy je naprosto skvělou destinací pro trávení příjemného dne. Nachází se v celkem členitém terénu a její součástí je hned 10 pavilonů a 150 expozic. Zapomenout nelze ani na lanovou dráhu, restaurace, vláček pro turisty a mnohé jiné atrakce. V žebříčku portálu TripAdvisor se tato zoologická zahrada dokonce umístila na 5. místě mezi všemi světovými. Otevřena byla již v roce 1931 a nyní se nachází na celých 60 hektarech plochy.      

Český Krumlov

Spousta lidí vyráží také do jižních Čech. Za zmínku stojí především Český Krumlov. Zdejší hrad a zámek patří mezi nejvyhledávanější památky vůbec. Přístupný je kompletně celý areál. V interiéru se nacházejí hned dvě prohlídkové trasy. Podívat se na autenticky zařízené interiéry z 16., 18. a 19. století určitě stojí za to. Moc hezká je také válcová zámecká věž. Zapomenout nelze ani na nádherné zámecké barokní divadlo, které je zcela unikátní. Zachovaly se u něj autentické dekorace, kostýmy i rekvizity. Moc hezká je i expozice knížecí konírny.    

Zámek Lednice s krásnou zahradou

Výbornou volbou pro pobyt je také jižní Morava. Velmi vděčný cíl představuje Lednice. Právě tady se totiž nachází skvostný zámek s unikátním krajinářským parkem. Lednicko-valtický areál sloužil jako reprezentativní sídlo Aloise II. z Lichtensteina. Dnes je celý komplex součástí dědictví UNESCO. V interiéru zámku si mohou turisté prohlédnout unikátní reprezentační sály s tradičními vyřezávanými stropy a dřevěným obložením stěn. Historické prameny spojené s touto lokalitou sahají až do roku 1222. Na zámku lze aktuálně volit hned ze 4 prohlídkových tras. Hodně lákavé je tady třeba muzeum loutek Milana Knížáka ve druhém patře zámku. Po návštěvě zámku se nezapomeňte projít francouzskou zahradou a krajinářským parkem. Podíváte se třeba na Apollónův chrám nebo k unikátnímu minaretu.        

Národní park České Švýcarsko

Nejmladším národním parkem v České republice je České Švýcarsko. Leží na rozloze 79 km². Vyrazit za krásami tohoto kouta naší země musíte do Ústeckého kraje. Sousedí s Národním parkem Saské Švýcarsko. Obepnut je chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. Ta je jak na české, tak i na saské straně. Míst stojících za návštěvu je v tomto národním parku spousta. Nádherná je především soutěska v Hřensku. Ostatně kaňon Labe v těchto místech je typický minimální nadmořskou výškou. Nachází se tady nejnižší místo v České republice s nadmořskou výškou pouhých 114 metrů nad mořem. Zapomenout nelze ani na nádherné soutěsky, které byly zpřístupněné díky panským rodům Kinských a Clary-Aldringenů. Nádherná je třeba tradiční Pravčická brána. Unikátní jsou také vyhlídky u Jetřichovic.       

Punkevní jeskyně a propast Macocha

Výbornou volbou je bezesporu také Moravský kras. Té oblasti dominují slavné Punkevní jeskyně. Jedná se o nedílnou součást nejdelší krasové oblasti v České republice. Prohlídka se odehrává unikátně, a to na loďce plující po podzemní říčce Punkvě. Prohlídka trvá zhruba jednu hodinu a po cestě uvidíte nádherné obrovské dómy a unikátní krápníkovou výzdobu. Za zmínku stojí třeba prohlídka Masarykova dómu. Zmínit musíme i slavnou propast Macocha, na jejíž horní okraj se můžete nechat pohodlně vyvézt lanovkou. Ze dvou vyhlídkových můstků se podíváte až skoro na její dno. 

Autor: Redakce, Komerční sdělení