Hrad Predjama je vytesán ve skalním masivu
25. leden 2020 | David Štafl 2 min
Na Slovinsku naleznete hned několik majestátních hradů. A zatímco Lublaňský hrad je turisty nejvíce navštěvovaný, hrad Predjama vítězí na celé čáře atmosférou, která na něm panuje. Vyrážíte-li na jižní Slovinsko, hrad Predjama by vám neměl uniknout.
Vytesán do skály
Predjama se tyčí nad kaňonem, skrz který protéká řeka Lokava. Samotný hrad je z poloviny skutečně vytesán ve skalním masivu, který se tyčí vysoko nad jeho věže. Přístupný je tak pouze po úzkém mostě z jediné strany.
Lze jej rozdělit na dvě části, tzv. Přední hrad, který byl vybudován klasicky, a tzv. Zadní hrad, který je právě celý vytesán do skály. Není divu, že je již po staletí považován za nedobytný.
První zmínky se o něm objevují kolem roku 1274 na příkaz aquilejského patriarchy. Původně měl sloužit pro obranu před nájezdy uherských šlechticů na území patriarchátu, ovšem v polovině 15. století byl dobyt loupeživým rytířem Erasmem Jamským.
Ten byl později vyhnán, a hrad se dostal do majetku Habsburků, kteří na něm provedli několik renesančních stavebních úprav. Na konci 16. století předali hrad do rukou rodu Coblenzů, a až do druhé poloviny 20. století byl hrad držen různými německými rody. V roce 1945 byl ovšem znárodněn a v rukou dnes slovinského státu zůstal dodnes.
Jeskyně, turnaje a příroda
Vydáte-li se navštívit Predjamský hrad, můžete se těšit nejenom na samotnou stavbu, ale také na mnoho kulturních akcí, které jsou na hradě běžně pořádány. V létě se na hradním nádvoří pořádá hned několik turnajů a slavností.
Při prohlídce hradu můžete zavítat i do tzv. jamy pod gradom, což je jeskyně, nacházející se přímo pod Predjamou. Celý jeskynní systém je dlouhý přes 14 kilometrů a do dnešního dne nebyl plně prozkoumán.
Pro turisty je zpřístupněno 700 metrů, a krápníkové jeskyně nejsou osvětleny. Prohlídka má tak naprosto unikátní atmosféru, vzhledem k tomu, že si můžete svítit pouze lucernou. V jeskyni se nacházejí také nápisy, které lze datovat zpět až do 16. století.
Tomu, komu by byla návštěva jedné jeskyně málo, stačí vyrazit údolím řeky Lokve a po 9 kilometrech narazí na nejznámější jeskynní systém na Slovinsku, zvaný Postojna.
Autor: David Štafl