*

Drama v karlštejnské komnatě. Ženy na hrad nesměly.

Manželka Václava IV. Johana Bavorská zesnula o silvestrovské noci roku 1386 v pouhých třiceti letech. Historikové se nemohou shodnout, zda ji zardousil pes nebo podlehla moru.

Wikipedia

O tom, že na Karlštejn měly zapovězeny přístup ženy, se ve spojitosti s tímto hradem hovoří poměrně často. Přidává se i pohádka o tom, jak zamilovaná královna Eliška Pomořanská tento zákaz porušila, aby mohla být na blízku svému milovanému choti Karlovi IV.. Málokdo už ale ví, že karlštejnské zdi zažily jedno krvavé drama, jehož přesné rozuzlení se už asi nikdy nedozvíme.

Autor: Wikipedia

Stalo se to za vlády Karlova syna Václava IV., jedné silvestrovské noci roku 1386. Králova první manželka Johana Bavorská se poklidně odebrala na lože, ale rána se už nedočkala. Co se jí stalo? Brabantský kronikář a diplomat Edmund de Dynter popsal, že se královna uprostřed noci vzbudila a chtělo se jí na záchod. Natáhla se proto pod postel pro nočník. Přitom však probudila psa, který spal ve stejné místnosti. Polekané zvíře prokouslo nešťastné ženě hrdlo. Podle svědectví dvořanů měl navíc pes vzteklinu.

Autor: Wikipedia

Mnozí historikové tuto verzi zpochybňují a uvádějí, že Johana Bavorská zemřela na mor. Pro teorii se vzteklým psem však hovoří fakt, že Václav IV. měl své lovecké psy opravdu natolik rád, že měli přístup do jeho ložnice. A nejen to. Rok před tragickou událostí jeden z králových mazlíčků ošklivě pokousal hofmistra Kašpara Krajíře, ačkoli se navzájem velmi dobře znali.

Autor: Wikipedia

V každém případě se nad smrtí třicetileté královny truchlilo několik dní, než bylo její tělo 12. ledna 1387 uloženo do Svatovítské katedrály. Na pohřbu chyběl její choť Václav IV. Důvod? I zde prameny hovoří nejednoznačně. Podle části autorů byl příliš zdeptán žalem nato, aby se tryzny účastnil. Zlí jazykové tvrdí, že mu manželčina smrt byla zcela lhostejná a raději se na svém oblíbeném hradě Žebrák oddával svojí pijácké vášni.

Galerie