Větrný mlýn je symbolem Nesebaru. Od r. 1983 spadá pod záštitu světového kulturního dědictví UNESCO. Lze usuzovat, že stavba pochází z období bulharského obrození, tedy ze 17. až 19. stol. Konstrukce mlýna je jednoduchá. Mlýn se podobá konstrukcí srovnatelným stavbám v Řecku.
Hlavní obrázek místa
Větrný mlýn v bulharském Nesebaru
© Pavel Vítek 07/2016
Nesebar je starobylé bulharské město a jedno z hlavních turistických letovisek na pobřeží Černého moře. Leží 30 km severovýchodně od Burgasu a 90 km jižně od Varny. Městu se přezdívá "Perla Černého moře". Jeho původní název byl Manebria, ze kterého vznikl dnešní Nesebar, jenž se oficiálně používá od roku 1934. Od roku 1983 je Nesebar součástí světového dědictví UNESCO. Původní město bylo v 5. století př. n. l. založeno Řeky. Historicky se jedná o možná nejstarší dochované trvale obydlené sídlo v dnešním Bulharsku. Větrný mlýn najdeme na hrázi, spojující starý Nesebar s novým, u silnice, která tyto dvě části spojuje.
Pavel Vítek, 16.12. 2019
popis

Symbolem Nesebaru je dřevěný větrný mlýn. Nachází se ve středu umělé šíje, spojující Starý Nesebar s novoměstskou pevninou. Mezi architektonické památky místního významu byl dřevěný větrný mlýn zařazen již v roce 1964 a od roku 1983 spadá pod záštitu světového kulturního dědictví UNESCO. Je považován za krásnou a neporušenou stavbu černomořského stylu. Lze usuzovat, že tato stavba pochází z období bulharského obrození, tedy ze 17. až 19. století. Konstrukce mlýna je jednoduchá, základní tvar nedoplňují žádné zdobné prvky, pokud za ně nebudeme považovat balkonový ochoz na straně obrácené k městským hradbám. Celá stavba byla evidentně určena k využití větru na pobřeží Černého moře. O přenášené síle svědčí velikost hlavní osy. Na lopatkách mlýna byly v dobách, kdy byl ještě v provozu, připoutány plachty. Stabilitu dřevěného mlýna na kamenné základně podporují řetězy a celkově se dá říct, že jeho podoba i konstrukce má nejblíže…  číst dále

Pavel Vítek, 16.12. 2019

Bulharsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14581
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama