Dřevěný kostel z 15. století s věží z r. 1601. R. 2003 zařazen na seznam UNESCO. Interiéry zdobené cenou gotickou polychromií, gotickými a barokními předměty.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 7.5. 2005

dějiny kostela

Dřevěný kostel byl postaven ve druhé polovině 15. století náhradou za starší svatyni. Během pěti století své existence nebyl nijak závažněji poškozen, dokonce ani jednou nevyhořel. Konstrukce jsou tedy z větší části původní, ke změnám docházelo především ve výzdobě interiérů, která je směsí gotických a barokních prvků. Roku 2003 byl spolu s dalšími dřevěnými kostely Malopolska zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Zany, 15.4. 2006

  historie

  popis kostela
  Původní kostel tvořila pouze obdélná orientovaná loď srubové konstrukce z jedlového dřeva se strmou doškovou střechou. Roku 1601 byla k západnímu čelu přistavěna kónická věž s doškovými stěnami a předsíň před jižní stranou. Pozdně gotická polychromie zdobí nejen stěny a strop, ale i některé další předměty. Mezi 77 ornamentálními i figurálními motivy vyvedenými v 31 barvách vynikají jagellonská

  Zany, 15.4. 2006

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © Bogusław Krasnowolski: Leksykon zabytków architektury Małopolski, Arkady, Warszawa 2012
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

   Frydman
   kostel sv. Stanislava
   Czorsztyn
   Niedzica
   Pieniny
  Základní informace místa
  ID místa: 4150
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 15.4.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Jak se topilo na hradech?

  Reklamní sdělení

  Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.


  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  reklama