bazilika sv. Štěpána

Basilika Agios Stefanos, Βασιλική Άγιος Στέφανος
Významná dvojitá raně křesťanská bazilika sv. Štěpána byla postupně postavena zřejmě někdy v období mezi dvěma velkými zemětřeseními, jež postihly Kos v l. 469 a 554 našeho letopočtu. Při druhém zemětřesení byla zničena a opuštěna. V r. 1932 ji znovu objevil italský archeolog L. Laurenzi.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017

Graficke pismenko Zřícenina baziliky sv. Štěpána (Agios Stefanos) zaniklé téměř před 1,5 tisícem let se nachází u vesnice Kefalos přímo na pláži Kamari, která patří k nejkrásnějším plážím řeckého ostrova Kos. Na několika místech lze nalézt zachovalé části mozaiky. Lokalita je volně přístupná veřejnosti. Není zde bohužel žádná informační tabule. Skromné informace o bazilice si můžete přečíst pouze v turistickém průvodci nebo na internetu. Některé sloupy můžete objevit i pod mořskou hladinou. V zátoce naproti bazilice vystupuje z moře krásný ostrůvek Kastri s chrámem sv. Mikuláše (Agios Nikoláos). Přímo u baziliky je velké neplacené parkoviště. Ve vesnici Kefalos se nachází zřícenina středověkého hradu z něhož je krásný výhled na celou zátoku s bazilikou a ostrůvkem.
Luděk Vláčil, 17.11. 2017

  historie

  Na ostrově Kos bylo díky jeho poloze od 4. století našeho letopočtu vybudováno množství bazilik. K největším a nejlépe udržovaným patří bazilika sv. Štěpána z 5.- 6. století nacházející se v zátoce Agios Stefanos naproti ostrůvku Kastri. Tato stavba vznikla zřejmě v období někdy mezi dvěma velkými zemětřeseními, která ostrov postihla v letech 469 a 554 našeho letopočtu, z nichž druhé bylo pro baziliku zničující. Ve skutečnosti se nejednalo pouze

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.kefalos.com/AgiosStefanos.htm, turistický průvodce a další, 17.11. 2017


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Řecko, Jižní Egeis, Kos
  OOO