Původně dřevěný hrad byl ve 13. století přestavěn na kamenný. Do roku 1321 byl ve vlastnictví Matúše Čáka Trenčianského. V době, kdy byl v držení rodu Thurzovců dostával hrad charakter renesančního zámku. Dnešní podoba je výsledkem rozsáhlé novogotické přestavby z let 1889 - 1910.
Hlavní obrázek místa
© Nikolča, 04/2009

Historie Bojnického zámku

Graficke pismenko Bojnice jsou hradním souborem, jenž byl romanticky přestaven. Jedná se o jeden z turisticky nejatraktivnějších hradů na Slovensku. Je součástí rekreačně-ozdravného střediska a zoologické zahrady, která je zčásti využitým bývalým parkem. Hrad je obehnán kružním příkopem. Archeologický výzkum příkopu z let 1964 – 69 doložil pravěké osídlení. Po zániku Velké Moravy zdejší středověký hrad převzal funkci centra královských statků. Je tak doloženo z první písemné zmínky z roku 1113, v níž je jasně zmiňováno podhradí. Nejstarší listinný údaj pochází z roku 1299 a zmiňuje se o vrcholně středověkém hradu. Hrad byl vlastnictvím synů Kazimíra ze ...
L. H., 14.11. 2011

  pověsti

  Pověst o černé paní
  K zámku Bojnice je vázána pověst o černé paní. Podle pověsti mladý zámecký pán obvinil z nevěry svou ženu. Ta chtěla dokázat svou nevinu a proto skočila z Hunyadyho věže do kamenného příkopu. Avšak místo smrti v hloubi příkopu údajně vzlétla do nebes. Potrestáni byli zlo přející příbuzní.
  L. H., 9.11. 2011

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  zámek
  hrad přestavěný na zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Slovensko
  Trenčiansky
   Prievidza  ( PD )