Vyrazte s dětmi na hrad. Kde je bude provázet papoušek a kde se naučí létat na koštěti?

Kam vyrazit na rodinný výlet s malými dětmi? Co takhle navštívit tři české hrady, které si zamilují i nejmladší členové rodiny? Děti si vyzkouší, jak se žilo v dávných dobách a provázet je přitom budou pohádkové bytosti. Nezapomeňte si na výlet přibalit svačinu, pořádné obutí a raději i sportovní kočárek. 

(Foto: Shutterstock)

Hrad a zámek Staré hrady 

Komplex hradu a zámku nesoucí název Staré Hrady leží v Českém ráji, který je sám o sobě ideálním místem pro rodinné výlety. První zmínka o gotickém hradu a přilehlém renesančním zámku pochází z roku 1340 a dnes se s interiérem obou impozantních staveb můžete seznámit formou klasických prohlídek. Celkem 5 různých okruhů je ale pojato netradiční pohádkovou formou, kdy vás od sklepa po půdu provedou krásná princezna, udatný rytíř nebo čarodějnice. Nejmenší děti možná budou jenom pozorovat pohádkové kulisy, zatímco starší se nadšeně pustí do hledání skřítků baciláků nebo do létání na koštěti.

Hrad Grabštejn 

Gotický hrad Grabštejn najdete nad obcí Chotyně nedaleko Hrádku nad Nisou. První zmínka o stavbě pochází z roku 1286 a o necelých 300 let později k ní přibyla kaple sv. Barbory, která je považována za renesanční klenot Čech. Vaše děti budou ale nadšené především z netradiční prohlídkové trasy hradu, která bude bavit i tříleté caparty. Děti si během prohlídky budou moci samy vyzkoušet, jak se na hradě dříve žilo, jak se panstvo oblékalo a bavilo. Průvodcem jim je papoušek Kristián, který dětem povypráví zábavné historky, položí pár hádanek nebo jim zadá nějaký úkol.

Hrad Kost

Gotický hrad Kost, jehož vznik se datuje do 14. století, se nachází v obci Sobotka na severu Čech. Aktuálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, ale otevřít veřejnosti by se měl již letos v červnu. Navštívit můžete 4 tradiční okruhy, které zahrnují prohlídku mučírny nebo černé kuchyně. Děti ale raději pošlete na prohlídku s princeznou Karolínou, která jim představí pohádky z Kosti a širšího okolí. Během 35 minut si děti stihnou prohlédnout všechna hlavní nádvoří, kapli a také komnatu samotné princezny.

Přípravu na výlet nepodceňte

Výlety s malými dětmi mohou být organizačně náročné, proto se vždy vyplatí sestavit si dopředu seznam věcí, které byste neměli zapomenout. Jaké to jsou?

  • Občerstvení – Raději nespoléhejte na to, že po cestě budete mít možnost koupit si něco k jídlu u stánku nebo dokonce v restauraci. Pro všechny případy mějte po ruce něco malého k zahnání hladu a doplnění energie. Hlavní je dodržovat pravidelný pitný režim, a to především v horkých letních dnech.
  • Pohodlné oblečení – Oblečení na celodenní výlety by mělo být především pohodlné, ale hodit se vám bude i nepromokavý a prodyšný materiál. Na výkyvy počasí se nejlépe připravíte tak, že budete jednotlivé kusy oděvu vrstvit.
  • Kvalitní boty – Náročnější trasa vyžaduje náležité obutí, proto se nebojte investovat do kvalitní turistické obuvi pro vás i pro vaše děti. Předejdete tak otlačeninám nebo dokonce podvrtnutému kotníku.
  • Lékárnička – Pro jistotu mějte po ruce menší lékárničku a buďte tak připraveni na nejhorší. Zabalte si s sebou náplasti, dezinfekci, případně obvaz a gázu. Hodit se mohou také prášky na bolest hlavy nebo léky na alergii.
  • Sportovní kočárek – Jestliže na výlet vyrážíte s batoletem, sportovní kočárek je samozřejmostí. Vzít si ho s sebou na výlet je dobrým nápadem ale i v případě, že máte odrostlejší dítě, které může být při zpáteční cestě unavené. Vybírejte kočárek s pevnými a odolnými kolečky, abyste s ním zdolali i větší výmoly a nerovný terén. Při výběru sportovního kočárku si důkladně prostudujte jeho parametry a nechte si poradit od lidí, kteří s jeho používáním mají osobní zkušenosti. Přehledně seřazené sportovní kočárky podle jejich oblíbenosti, včetně recenzí a srovnání ceny najdete například na Heurece. 

Heureka