Tip na odpolední výlet kolem Prahy směrem na Úvaly u Prahy

Už lezete po stropě a nevíte co s dětmi? Sedněte do auta a vyjeďte na odpolední výlet k hezkému lomu, kde je krátkou procházkou příjemně utaháte a uvidíte jedno z málo známých a zapomenutých míst.

© jiří Čížek 03/2020

Nedaleko Prahy směrem na Úvaly u Prahy a Škvorec se nachází starý lom Na Plachtě (4). Celá cesta k lomu ze Škvorce má asi 1800m. Dá se projít i s trochu terénějším kočárkem. Na konci cesty Vás čeká klidné a hezké místo a po cestě posezení. My jsme putovali s tříletým děckem a zvládlo cestu s přehledem a celý pěší výlet nám trval pár hodin, nepočítám cestu autem domů.

Začnete tím, že dojedete do Škvorce na náměstíčko nedaleko zámku. Je zde autobusová zastávka a parkovat se dá nezvykle uprostřed náměstíčka před sanatoriem. Odtud se vydejte po červené turistické značce, projdete klidnou částí obce až k místu, kde cesta vede do krátkého prudkého kopce u posledního nového domu na pole (1). Neudělejte chybu jako my a červenou turistickou nechte být ať si vede kam chce a odbočte vlevo podél plotu. Po levé ruce budete mít ploty zahrad domů a po pravé straně remízek, který dělí cestu od pole. Tato cesta byla kdysi turistická a občas ještě můžete objevit starou značku. Cesta ale byla přeznačena a nová cesta by Vás táhla zbytečně přes pole kolem novostaveb a dále po silnici celou vesnicí Třebohostice. Ne že by tam nebylo něco k vidění, ale pro děti je určite lepší a bezpečnější ta stará cesta.

Cesta ke Škvorci
Cesta ke Škvorci
© jiří Čížek 03/2020

Touto starou cestou půjdete až k poslednímu domu, kde budete pokračovat doprava lehce kamenitou cestou (2). Dojdete až k prvním domům Třebohostic, minete výběh pro koně (ty rozhodně nekrmte) a dojdete k silnici (3). Tu přejděte a zde se na krátkou chvilku opět připojíte na červenou turistickou cestu.

Půjdete dále až potkáte posezení, kde si můžete dát svačinu, zahrát kostky a vyrazit na další cestu. Zde opět opustíte červenou turistickou cestu a vydáte se vzhůru do mírného kopce starou úvozovou cestou až po 200m narazíte na bývalý lom. Tím jste v cíli. Místo si prohlédněte a prozkoumejte a vyjděte až na samotný vrchol kopečku.

Posezení u odbočky k lomu
Posezení u odbočky k lomu
© jiří Čížek 03/2020

Na samém vrcholku kopce najdete starý vojenský objekt v zemi. Ten se sestává z částečně zastíněného schodiště betonovou deskou, malou předsíňkou a obdélníkovou místností o rozměrech asi 8x3m. Byli jsme se kouknout dovnitř, ale nic zajímavého tam nebylo, ale pro děti to byl veliký objev. Kupodivu to uvnitř bylo čisté. Jen pozor na zdi jsou navápněné a tak šíleně špiní. Nad bunkrem je hezké tábořiště s ohništěm. Po cestě uvidíte prapodivné dřevěné dráhy, které asi sloužili pro triky na krosových motorkách.

Starý vojenský objekt
Starý vojenský objekt
© jiří Čížek 03/2020

Dráhy pro krosky
Dráhy pro krosky
© jiří Čížek 03/2020

Lom Na plachtě

jinak také se místu říká Plachta, je přírodní památka ve Středočeském kraji jižně od obce Škvorec. V minulosti zde probíhala těžba žuly a v současné době je lom opuštěný a volně přístupný. Důvodem vyhlášení přírodní památky v roce 1990 je ochrana mokřadního biotopu s výskytem obojživelníků a plazů. Podle toho jestli hodně prší, tak zde vznikají dočasná jezírka. V severní části lomu se voda drží trvale.

Starý lom
Starý lom
© jiří Čížek 03/2020

V minulosti byl vrch Plachta údajně jedním z míst, kde se scházeli Slované, aby zde prováděli oběti pohanským bohům. Tato informace je ale neověřená.

Takže, vyhlídněte si slunečný den a vyražte.

Divoké tábořiště nad bunkrem
Divoké tábořiště nad bunkrem
Zde by se dalo i přespat pod širákem
© jiří Čížek 03/2020

© jiří Čížek 03/2020

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska