Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Pláž Meli a moře s písečným dnem
Pláž Meli a moře s písečným dnem
Autor:© Jiří Čížek 07/2021

V minulém článku (Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy) jsme se podívali na turisticky zajímavá místa na Chorvatském ostrově CRES, nyní je ale chvíle podívat se na místa na která se budete chtít vydat a užít si vodních radovánek a polehávání na plážích. Takových míst je zde bezpočet, nicméně jen některá jsou dostupná pěšky nebo autem z pevniny. Během sedmi dní jsme některé z nich navštívili a krátkosti přinášíme jejich hlavní charakteristiky.

Jako výchozí místo pro nás bylo městečko Cres, kde jsme měli i ubytování a odkud jsme se vydávali k moři.

 

Městská pláž CRES (6)

Tato nevelká pláž mezi domy se nachází kousek od Mariny. Je to poměrně klidné místo, kde se dá příjemně strávit den. Pláž je vysypána z drobných lehce ostrých kamínků s pozvolným přístupem do vody. Je zde jak mělčina pro děti a i příjemná hloubka 5m na pohodlné plavání. Prostor pro plavání je ohraničen bójkami. U pláže se nachází sprcha se sladkou vodou. Nejsou zde dostupné toalety, za těmi se musíte vydat kousek do města. Posedět se dá příjemně na nízké zídce oddělující pláž a malý park, který díky vzrostlým borovicím nabízí i příjemný stín. V bezprostřední blízkosti pláže je domov pro děti, které si sem chodí každý den na chvilku zaplavat.

Městská pláž u Mariny v Cresu
Městská pláž u Mariny v Cresu Autor: © Jiří Čížek 07/2020
Městská pláž u Mariny v Cresu
Městská pláž u Mariny v Cresu Autor: © Jiří Čížek 07/2021

Pláž u kempu Kovačine (7)

Z centra Cresu se táhne 3,5 km dlouhá promenáda na okraji kempového městečka Kovačine. Na této cestě, lemované obchůdky s všemožným zbožím od občerstvení přes koupací potřeby, potápěčské báze, restaurace, půjčovny lodí a jiných vodních aktivit, trvale, ve vzájemné symbióze proudí chodci a cyklisté. 

Pláže jsou situované mezi touto cestou a mořem. Naleznete zde malé kamínkové pláže pro dvě osoby oddělené skalnatými výběžky až po jednolité plochy s větším nebo menším sklonem k moři. Kromě spousty komerčních aktivit jsou zde také dostupné WC a sprchy se sladkou vodou. Nevýhodou těchto pláží je právě jejich přímá blízkost kempu a tím obrovské množství lidí. Nicméně určitě si zde své místo na slunci najdete a děti si mohou užít komerční zábavy.

Kovačine, pláž u promenády
Kovačine, pláž u promenády Autor: © Jiří Čížek 07/2021

Pláž Valun (4)

Snadno dostupná a příjemná pláž s většími valounky. Zde naleznete sprchu se sladkou vodou, WC (Toi-Toi) a nedaleko stánek s nápoji a pultovou zmrzlinou. Autem je možné sjet pro vyložení věcí až ke stánku s občerstvením kousek od pláže a pak se vrátit a auto zaparkovat na volném místě o cca 150m výše. Dole se sice hůře otáčí, ale jde to.

Pláž je oddělena od travnaté plochy kam nikdo nechodí kamennou zídkou. Přístup do vody je pozvolný. U pláže je dostupná sprcha se sladkou vodou a také zde najdete WC Toi-Toi  a nedaleko je již zmíněný stánek s nápoji a zmrzlinou. Od Cresu  asi 15km.

Pláž Valun
Pláž Valun Autor: © Jiří Čížek 07/2021

Uvala Zela u Belej (2)

K této pláži je možné pohodlně dojet autem a zaparkovat na malém písečném parkovišti. Je zde malinký přístav a malá pláž s valounky. Dopoledne je možné využít soukromého místečka pod převisem kam se dá trochu krkolomně dojít a nebo přeplout na paddleboardu. Odpoledne se ale místo ponoří do stínu  a tak se přemístíte na nevelkou pláž. Naleznete zde malou jeskyni kterou se dá proplout. Dno je kamínkové a pozvolné. Je zde spousta mořských ježků, ale ti jsou hluboko a tak se není nutné bát, že na ně šlápnete.
Protože je pláž v malé zátoce je zde klidná hladina. U pláže není ani sprcha se sladkou vodou ani občerstvení ani WC. Vzdálenost od Cresu si 25km.

Pláž pod Belej se skalními převisy
Pláž pod Belej se skalními převisy Autor: © Jiří Čížek 07/2020

Mali Bok (1)

Malinká, ale nádherná kamínková pláž bez jakéhokoliv civilizovaného komfortu. Autem dojedete až na místo, kde se dá parkovat a dále musíte pěšky písečnou cestou asi 500m s výškovým klesáním asi 100m. Pláž má jen několik pohodlných míst na ležení. Její umístění mezi skalnatými vrcholy je však romantické. Po krátké, asi metrové mělčině se dostanete na hloubku s kamenitým dnem. Místo nás opravdu nadchlo a zůstali jsme zde po celý den. Jen cesta s paddleboardem byla náročná, respektive závěrečný výstup. Vzdálenost od Cresu asi 15km.

Tam dole naleznete pláž Mali Bok
Tam dole naleznete pláž Mali Bok Autor: © Jiří Čížek 07/2020

Pláž Beli (3)

K této pláži pohodlně dojedete autem a zaparkovat zde můžete za 50Kn na celý den. Na místě je malinký přístav a pláž s menšími valounky.

Kromě dalšího zde naleznete hospůdku kde připravují grilované pokrmy a zakoupit můžete chlazené nápoje, zmrzlinu. V těsné blízkosti je potápěčská základna a zip-line kde se můžete proletět nad pláží. Vstup do vody je příkřejší a prostor pro plavání je ohraničen bójkami kde je hloubka až 25m. Pokud přijdete ráno, naleznete i rovnější místa pro ležení. A až večer začne zapadat sluníčko, nepospíchejte domů, určitě se projděte stejnojmennou středověkou vesničkou na kopci nad pláží. Autem popojeďte k vesnici a zaparkujte tam kde nejdete místo.  U pláže naleznete WC, za který občas mladí podnikavci vybírají pár kun, ale sprchu se sladkou vodou jsme zde nenašli. Z Cresu asi 25km.

Pláž Beli
Pláž Beli Autor: © Jiří Čížek 07/2020
Beli, opravdu přívětivé i pro tatínky a maminky
Beli, opravdu přívětivé i pro tatínky a maminky Autor: © Jiří Čížek 07/2020

Meli (5)

Tuto pláž jsme si nechali na konec. Jedná se o specifickou pláž, která je jako stvořená pro děti. Není sice tak snadno dostupná, ale rozhodně se na ní vyplatí se vydat. Pláž na Meli je soukromá. Slunečník ani plážový stan si sem neberte, je nutné využít místní slunečníky s lehátky. Místo je odtržené od civilizace a mnohem snáz se sem dostanete lodí, ale pěší návštěva je také možná. Autem dojedete do vesničky Plat, kde zaparkujete a dále se buď vydáte po svých, nebo použijete místní přepravu. Pěšky na pláž vede cestička asi 1,8km s převýšením 66m. Cesta je příjemná a vede olivovými háji. Cesta autem je jak na tankodromu a lítáte jako "nudle v bandě". Na kouskách pláže a ve vodě je jemný písek.  Abyste si zaplavali, bude nutné přebrodit asi 200m písečným dnem s neuvěřitelně teplou vodou  (červenec/srpen).  Pro děti je pláž naprosto jedinečná a nebudou chtít celý den vylézt z vody. Cesta z Cresu asi 35km.

Pláž Meli a moře s písečným dnem
Pláž Meli a moře s písečným dnem Autor: © Jiří Čížek 07/2021
Pláž Meli, skutečná pohoda
Pláž Meli, skutečná pohoda Autor: © Jiří Čížek 07/2021

A co říci závěrem?

My jsme před odjezdem navštívili vyhlášenou hospůdku Bukaleta v Loznati nedaleko Cresu. Ale i  když je vyhlášená, tak jsme mnohem spokojenější s jídlem byli v malé konobě v Lubenici. Ale třeba to je jen tím, že jsme si nevybrali jejich specialitu. Kdo, ví? Příště jim ještě zkusíme dát šanci.

Vyhlášená hospůdka Bukaleta
Vyhlášená hospůdka Bukaleta Autor: © Jiří Čížek 07/2021

Pláží na ostrově Cres dostupných vozem je samozřejmě více. My jsme vybrali jen ty, které se nám líbili nejvíce. Určitou nevýhodou je nutnost přesunu autem, ale pokud rádi cestujete a objevujete tak je to spíše kladem. Po cestě je vždy možné navštívit nějaké zajímavé místo.

A ještě pár tipů...

  • Určitě si na pláž berte plážový stan nebo slunečník
  • Pro změkčení podkladu je dobrá karimatka nebo tlusté ručníky
  • Nezapomeňte na pitnou vodu a svačiny
  • Nezapomeňte na boty do vody, někde jsou kameny ostřejší
  • Pokud můžete, vezměte si paddleboard, podíváte se i na místa kam nedoplavete

 

Galerie

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat