Moszna, pohádkový zámek přezdívaný polský Disneyland

Přesně takovou reputaci si zámek Moszna mezi návštěvníky vysloužil. Přestože se nachází pouhých několik kilometrů od českých hranic, není tato památka příliš známá. Přitom se podle National Geographic jedná o jeden z nejkrásnějších zámků v celé Evropě.

Autor:Zdroj: Pixabay

Jak je to s tou inspirací?

Zámek Moszna leží v Polsku, nedaleko českých hranic u Opavy. Z fotografií, přiložených k tomuto článku si můžete udělat představu o tom, že srovnání se slavným zámkem z loga studií Walta Disneyho není vůbec nadnesené.

Pokud Mosznu navštívíte, průvodci vás tak budou bavit historkou, podle které se Walt Disney inspiroval právě tímto zámkem. Pravdou ovšem je, že tento příběh nelze nijak spolehlivě ověřit.

Pokud se ale na moment zastavíme u tématu inspirace, je jasné, že se stavitelé zámku inspirovali u klasických anglických sídel, případně u německého Neuschwansteinu, který je také znám svou pohádkovou podobou.

Jaká je skutečná historie zámku?

Autor: Zdroj: Pixabay

Pokud se podíváme na samotnou historii zámku, po většinu své existence byl v majetku německého rodu Thiele-Wincklerů, kteří položili jeho základy koncem 18. století. Nejstarší část zámku zachovalá dodnes je tak barokní jádro.

Dvě křídla jsou novější, a je to právě jejich architektura, která dodává zámku jeho unikátní vzhled. Obě dvě vznikla začátkem 20. století, to východní má pak podobu neogotického hradu, to východní bylo vystavěno později, ve slohu neorenesančním.

I počet komnat vás může překvapit. V relativně malém zámku se jich skrývá hned 365. Počet věžiček všech velikostí se pak ustálil na 99, údajně podle toho, kolik vesnic leželo na panství zámeckých pánů.

Moszna dnes

V dnešní době má zámek dvojí využití. V jednom z křídel se nachází sanatorium, zaměřené na léčbu pacientu s neurózou. Ve zbytku zámku se pak nachází muzeum, umožňující návštěvníkům nahlédnout do života dřívějších vlastníků. V zámecké kapli se pak pořádá během celého roku nespočet koncertů, vzhledem k výborné akustice, kterou je kaple vybavena.

Za návštěvu stojí rozhodně i rozsáhlý park, který zámek obklopuje. I dnes v něm můžete obdivovat upravované aleje, chodníčky i můstky přes nespočet potůčků, které skrz něj proudí. V areálu parku se pak dochovala další zajímavá tradice. V dobách, kdy Moszna patřila rodu Thiele-Wincklerů, se zde chovali plnokrevníci. V této tradici je zde zdárně pokračováno i dnes.

Autor: David Štafl

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat