Ještěd, hora se stříbrnou siluetou, se pyšní mnoha tituly

K nejznámějším vrcholům českých hor patří bezpochyby Ještěd, který se zdvíhá přímo nad Libercem. Není zdaleka nejvyšší horou u nás a nedrží vlastně žádné významné prvenství. Přesto jej pozná každý, kdo zahlédne jeho siluetu.

Zdroj: Zdeněk Fiedler / CC BY-SA 3.0

Důvodem není samotná přírodní dominanta, ale lesklá stavba nacházející se na jejím vrcholu, která jakoby prodlužuje tvar hory směrem k nebi a na první pohled je dílem smělého konstruktéra.

Tituly, kterými se Ještěd pyšní

V roce 2 000 byla oceněna titulem Nejvýznamnější česká stavba 20. století a o pět let později se umístila na druhém místě v soutěži Sedm divů Česka. A co více, roku 2006 byla prohlášena národní kulturní památkou a následujícího roku se ocitla na soupisu památek navržených pro zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na Ještěd vystoupala i kněžna

Vrchol sahající do nadmořské výšky 1 012 metrů lákal od nepaměti místní obyvatele ke vztyčení nějakého artefaktu. Snad již počátkem 18. století se jím stal dřevěný kříž, který roku 1737 nahradil kříž kamenný, jenž vydržel až do roku 1812. O 26 let později se zde objevil Rohanský kámen, obelisk připomínající, že na vrchol Ještědu vystoupila sama kněžna Adéla Rohanová.

Zdroj: Benutzer:Hejkal / CC BY-SA 2.0 de

Zájem turistů

V průběhu 19. století se o Ještěd začali zajímat také turisté, a této příležitosti k výdělku využili Florian a Barbara Haslerovi z Horního Hanychova, kteří v teplejší polovině roku prodávali na vrcholu občerstvení.

Roku 1850 byla vystavena jednoduchá bouda s možností noclehu a  následně roku 1885 zde vyrostla kamenná chata, včetně první dřevěné rozhledny, 8 metrů vysoká. Podle plánů libereckého architekta Ernsta Shäfera, zde vyrostl roku 1906 horský hotel s 23 metry vysokou rozhlednou, který roku 1963 vyhořel.

Zdroj: Josef Jeništa / Cs.wikipedia.org

Vrchol Ještědu zůstal však pustý pouze několik let. V soutěži na výstavbu televizního vysílače, zvítězil projekt architekta Karla Hubáčka z libereckého kraje, jehož základní kámen byl položen roku 1966. Roku 1973 byla stavba vysílače a hotelu v jednom dokončena a slavnostně otevřena pro veřejnost.

Autor: Jana Dvořáková

 

Sdílet

Mohlo by vás zajímat